Видимите и невидими следи на времето ще разкажем през „къщописите“ на университетската преподавателка Марияна Мелнишка, събрала историите на 300 следосвобожденски къщи в София, Пловдив, Варна, Габрово и Свищов.
Доц. д-р Александър Н. Геров е математик-информатик, но с фотография се занимава още от ученик. Представянето на книгата им в НБУ бе в средата на февруари, а на 13-ти март в клуб "Перото" в София. Предстои представяне и в Пловдив, на който са посветени повече от 30 страници.
"По къщите ще ги познаете. Тази парафраза на библейската максима ми минава през ума винаги когато гледам жилищните сгради покрай пътя си из България. Все се питам: Кой ли живее тук?, Как ли се живее тук? Кой ли е живял тук... Винаги си представям, че жилищата на хората са като облеклото им – според модата и възможностите им, според историческите периоди и географските зони: дълго време обитавахме конфекция, после се натруфихме с разностилие, с кич и безвкусица.
А наденеш ли чужда дреха – заживееш ли в чужда къща - тя неизбежно ще приеме кройката на душата ти. Защо ли се заглеждам с носталгия по старите къщи, особено олющените, изтърбушените, като зарязани Пепеляшки след отдавнашни балове... Те изпъкват както в позамогналите се, така и в занемарените вече градчета и села, но се открояват и между напудрените и пременени свои връстнички в големите градовe. От Чепеларе до Свищов, от София до Варна, навсякъде се виждат тези свидетелства за други времена и други нрави, и се питам: ако стопаните им си бяха останали в тях и ги бяха предавали на деца и внуци, дали нямаше ликът на България да бъде европейски по наследство, а не по конвенции?
След като наснимах дузини такива останки от някогашно достойнство, се опитах да чуя и какво ми нашепват те – от съхранените архитектурни елементи отвътре и отвън и от преживяното (а и описаното!) от съвременници и наследници. Докато слушах и четях, пред очите ми се редяха кадри на бъдещи документални филми за почти всяка от историите...", казва за книгата си Марияна Мелнишка.
Какво разказа за пловдивските си срещи и пловдивските стари къщи тя, чуйте в прикачения файл.
Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот. Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите" тази..
Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..
„Разговори с живописта“ – така е озаглавил изложбата си Греди Асса, която е подредена в галерия „2019“. Публиката може да види 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създавани от художникът между 2010 и 2024 г. „Пред живописта мълчим. Тя е универсален език, достъпен отвъд границите на естествените езици“ – споделя Греди Асса...
Концерт - спектакълът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив.Той е изцяло с творби на големия български композитор в изпълнение на Антонина Бонева и нейните ученици. Част е от проект, който включва издаването на албум с 12 миниатюри за пиано от Панчо Владигеров. Изпълнени ще бъдат както най-популярните му произведения, така и..
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...