Датата на честването на Тодоровден, както и тази на Великден, се определя по лунния календар.
Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.
Според легендите император Юлиан Отстъпник /332-363 г./ решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на градоначалника на Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и да бъдат подиграни и обявени за езичници.
Градоначалникът направил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да бъде тайна. Легендата разказва, че Св. Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий и му известил за нареденото от император Юлиан, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара.
На запитването на архиепископа какво да ядат през тия дни, Св. Теодор отговорил: Да си приготвят коливо - жито, то да им бъде храната. Архиепископ Евдоксий попитал също: Кой е този, с когото говори, а Св.Теодор си казал името. Предупредени, християните не купили никакви храни от пазара и затова всяка година светецът се споменава с благодарност.
Тодоровден се празнува главно за здравето на конете и затова е празник на коневъдството и на конния спорт. При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя, и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
После идва ред на любимото на всички българи конно състезание - кушията. Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин - риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.
Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица.
Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща и супа от гъби.
Имен ден празнуват днес Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора.
За днес Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждения от жълт и оранжев код за интензивни валежи и гръмотевични бури, които ще обхванат части от страната. Оранжев код е обявен за София област, София-град, Пловдив и Стара Загора. Жълт код важи за 16 области от Западна, Северна и Южна България. Извън предупрежденията..
Хиляди се включиха в празничното шествие в Пловдив по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Честването ще продължи през целия ден като по традиция започна на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. В..
Честването на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Пловдив започна традиционно на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. В 9 часа в Актовата зала на гимназията с „Почетна значка на град Пловдив“ бяха удостоени..
Около 21:00 часа снощи градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетя Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, един ламаринен покрив на кооперация бе отнесен, съобщава кметът на града Ива Вълчева. През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени, но заради тежките щети се отменя празничното шествие по..
Специален празничен концерт очаква пловдивчани и гостите на града в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, от 19 часа на сцената на пл. „Стефан Стамболов“. Празничната програма на община Пловдив, която включва събития през целия ден, ще завърши с Ансамбъл „Тракия“ и..