Датата на честването на Тодоровден, както и тази на Великден, се определя по лунния календар.
Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.
Според легендите император Юлиан Отстъпник /332-363 г./ решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на градоначалника на Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и да бъдат подиграни и обявени за езичници.
Градоначалникът направил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да бъде тайна. Легендата разказва, че Св. Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий и му известил за нареденото от император Юлиан, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара.
На запитването на архиепископа какво да ядат през тия дни, Св. Теодор отговорил: Да си приготвят коливо - жито, то да им бъде храната. Архиепископ Евдоксий попитал също: Кой е този, с когото говори, а Св.Теодор си казал името. Предупредени, християните не купили никакви храни от пазара и затова всяка година светецът се споменава с благодарност.
Тодоровден се празнува главно за здравето на конете и затова е празник на коневъдството и на конния спорт. При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя, и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
После идва ред на любимото на всички българи конно състезание - кушията. Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин - риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.
Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица.
Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща и супа от гъби.
Имен ден празнуват днес Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора.
Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната - на север във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново и Русе, а на юг в Пловдив, Стара Загора, Хасково, Ямбол и Благоевград. В части от тези региони се очакват температури над 41 градуса по Целзий. За останалите области кодът е оранжев. И днес ще продължат..
Окръжният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста пътния полицай Димитър Брадов, обвинен в получаване на подкуп от 1200 лева. Инспекторът поискал парите от собственик на автомобил, който не бил регистриран в посочения от закона двумесечен срок. За да реши проблема на нарушителя, Брадов поискал среща с него и сумата от 1200 лева. Собственикът..
Системата за ранно предупреждение BGAlert се задейства заради опасно високите температури до неделя. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Очакват се и силни пориви на вятъра. Системата в Пловдив и областта се задейства в 16 часа. Властите предупреждават за повишено внимание и спазване на превантивните мерки.По този начин се цели да..
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем и задържа в ареста 54-годишен мъж за пътно хулиганство в Асеновград. След като решил, че друга кола му засича пътя, обвиняемият започнал да я преследва. Двата автомобила спрели на едно от кръстовищата в Асеновград, на което 54- годишният мъж слязъл от своята, не само започнал да ругае и обижда..
Професор Славик Табаков получи почетния европейски медал по медицинска физика /EFOMP/ в Международния център по теоретична физика в италиянския град Триест. Наричан е от колегите си "Шампионът по медицинска физика". От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Той се се връчва на..