Датата на честването на Тодоровден, както и тази на Великден, се определя по лунния календар.
Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.
Според легендите император Юлиан Отстъпник /332-363 г./ решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на градоначалника на Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и да бъдат подиграни и обявени за езичници.
Градоначалникът направил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да бъде тайна. Легендата разказва, че Св. Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий и му известил за нареденото от император Юлиан, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара.
На запитването на архиепископа какво да ядат през тия дни, Св. Теодор отговорил: Да си приготвят коливо - жито, то да им бъде храната. Архиепископ Евдоксий попитал също: Кой е този, с когото говори, а Св.Теодор си казал името. Предупредени, християните не купили никакви храни от пазара и затова всяка година светецът се споменава с благодарност.
Тодоровден се празнува главно за здравето на конете и затова е празник на коневъдството и на конния спорт. При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя, и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
После идва ред на любимото на всички българи конно състезание - кушията. Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин - риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.
Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица.
Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща и супа от гъби.
Имен ден празнуват днес Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора.
Светът днес се сбогува с папа Франциск, който почина на 88-годишна възраст в понеделник. Заупокойната литургия ще бъде изнесена на площад "Свети Петър" във Ватикана, а папата ще бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим. Погребението е от 11 часа на площад "Св. Петър". Литургията ще изнесе кардинал Джовани Батиста Ре в..
Католическата общност в Раковски отдава почит на папа Франциск и се прекланя пред паметта му. След литургията сутринта в храма "Пресвето сърце Исусово" ще бъде поставен голям екран, за да може всеки, който желае, да остане в църквата и чрез преките предавания от Рим да стане свидетел на погребението на папата. Поканили сме вярващи в храма заедно да..
В Панагюрище, по повод 149-та годишнина от Априлското въстание, ще се проведе възстановка на събитията от 1876-та година. Военно-историческият спектакъл “Мъжество и саможертва” се организира от община Панагюрище, историческият музей в града. Участват над 150 души от клоновете на клуб “Традиция“ в страната , женско дружество “Райна княгиня”,..
Акция за почистване ще се проведе в район “Западен”. След зимния сезон много междублокови пространства са изключително замърсени с фасове, опаковки и строителни отпадъци, съобщиха от районното кметство. Оттам канят жителите на района да се включат в акцията и да почистят около дома си, детски площадки и паркове. Представителите на..
Временно затруднение в трафика се очаква по обед заради автошествие. Полицейски екипи с автомобили и мотори ще осигуряват безопасността на движението. Шествието тръгва в 11.30 часа от Пловдив към Бачково. Маршрутът включва бул. "България", бул. "Цар Борис ІІІ Обединител", бул. "Найчо Цанов", Асеновградско шосе, Асеновград и Бачково...