Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетната умора засяга 50% от българите

Каква да бъде реакцията ни срещу симптомите на пролетна умора, възможно ли е да я избегнем и съществува ли опасност  некомфортното физическо състояние да премине в  трайна меланхолия и депресия? Събеседник -  психологът  Христина Краева - Стоянова. 

Пролетната умора е състояние, което  отшумява до две седмици. От него са засегнати над 50% от хората в активна възраст. От депресии пък страдат около 7% от българското население, като 17% са преминали през такъв епизод поне веднъж в живота си. От пролетна умора страдат повече жените, отколкото – мъжете.  За да се избегнат симптомите й, трябва да намалим приема на захар, да  си осигурим повече почивка след работния ден, да мислим позитивно и да живеем „тук“ и „сега“, като се радваме на дребните моменти в живота и ценим малките неща.

 Когато търсим подобни стратегии, ние се опираме на балансовия модел на позитивната психотерапия, според която, ако психичната енергия у човека е 100%, то балансираният човек живее така, че разпределя по 25% във всяка една  от четирите области – работа, грижа за тялото, тревогите, страхове и проблеми и  съответно - за контактите. Хората, които спазват тези изисквания, живеят в хармония със себе си, няма да изпадат в пролетна умора  и пролетни депресии.

Сред симптомите на пролетната депресия, която е доста по-сериозно състояние от пролетната умора, са песимистичното настроение, нарушеният сън и апетит, отпадналост,  ранното събуждане, а основната причина за нея е изчерпването на серотонина или хормона на щастието, изчерпването на магнезия и на витамин В6 или в т.н. „пролетна десинхроноза“.  Ако състоянието продължава повече от две седмици, това е знак, че ни е необходима консултация от специалист.

Сред техниките, които психотерапевтите препоръчват, за да си набавим равновесие, са създаване на реални очаквания за целия пролетен сезон,  изготвяне на списък с приоритети, отделяне на важните от по-маловажните задачи в списъка, както и да не изразходваме цялата си психична енергия за един ден, а  всеки ден - помалко. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10