Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е и ще продължи да бъде индустриален лидер

| обновено на 10.03.17 в 17:06

Пловдив и регионът се превърнаха в индустриален лидер на страната. А Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Югоизточна Европа, които ще привличат все повече внимание. Това заяви Стефан Стоянов – заместник-кмет „Образование,бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество“. 

 Всеки месец  или обявяваме нов инвеститор или откриваме завод. Безработицата падна до нечувани размери –около  3% според НСИ, което никога не се е случвало. Друга важна тенденция е, че от 2012 г. след кризата започна нова вълна инвеститори, които са по-високотехнологични и произвеждат по-висока добавена стойност, ако говорим за външини инвестиции. Българските предприятия пък  разшириха своите бази и се появяват все по-интересни компании в Пловдив – автомобилостроене и машиностроене са най-силните сектори, които тепърва ще се развиват. Добрата новина е, че те ще се развиват и в бъдеще. Пловдив ще продължи да бъде индустриален център и лека полека градът ще се развива като център на високотехнологични индустрии, които ще предлагат работни места за инженери и висшисти и все по-добри заплати.

Администрацията полага  сериозни усилия в кантактите с бзнеса, като подпомагаме бизнес процесите. Преди 5 години още създадохме отдел за бизнес развитие, което не е много популярно в администрацията страната -  този отдел отговаря само за привличането на инвестиции. Само в ай ти аутсорсинг индустрията е помогнал за откриване на над 2 000 работни места в Пловдив. В производството и машиностроенето бройката е сходна. Изградихме нов имидж на града и на региона и заедно с останалите колеги  от индустриалните зони създдохме нова марка Тракия -  ИЗ и започнахме да я налагаме в страната и в чужбина. Градът е вече разпознаваем  като индустриален център и център на машиностроене,автомобилостроенето,  което не беше факт преди години, въпреки че зоните съществуваха.

Не искаме да държим успеха си обаче само за нас. Ако направим като София  втори център привличащ хора от други региони, дългосрочно това не е ефективно. Дори в последните години  се случва  бизнеси, търсещи по-ниско заплащане и повече хора, които тук не са налични, да бъдат насочвани към други общини и области. „Тракия – икономическа зона“ трябва да се разширява и към други области и  успехът на Пловдив и региона влияе положително и на редица други  като Хасково,  Ямбол, Сливен и т.н., като помага за периферно привличане на инвестиции там.  Това е реалната децентрализация. Когато има добри модели на пазарен принцип, се явяват и добри инвеститори.  

България и Пловдив са добри места за инвестиране и това се вижда по ръста на икономиката. Пловдив има преимущество по различни причини - натрупването на талантливи хора,  добри публично-частни партньорства,  добро позициониране като логистика на Балканите. България съумява да си увеличава инвестициите и би било добре, ако  има  конкретни индустрии, които да се насочват към конкретни региони. Въпросът е обаче как можем да направим така, че да бъдем по-добри в национален и в регионален мащаб.

В последните 5 години  средната работна заплата в Пловдив нарастна  с 50%. Това обаче не може да се каже за администрацията по редица причини.  Ние имаме шанса и привилегията да работим с млади и много амбицирани хора, които бързо се учат и стават бързо добри професионалисти. Вероятно обаче повечето от тях, които сега са на ключови позиции и вършат прекрасна работа за администрацията, няма да останат тълго  там и ще търсят по-добри условия.  В това няма нищо притестнително. Би ми се искало  и ние да даваме по-добри условия, но такава е ситуацията в момента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10