Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата в Брюксел потвърди разцеплението на двата лагера

| обновено на 10.03.17 в 17:02

27-те правителствени и държавни ръководители проведоха в Брюксел неформална среща, на която не се взе никакво решение. На нея по- скоро бяха сверени часовниците за това кой на какви позиции е преди срещата в Италия на 25 март. На лидерите беше предложен текст на проектодекларация как страните да продължат да съществуват  в ЕС, след излизането на Великобритания. 

Потвърди се разцеплението на два основни лагера  – едните страни, които искат да се движат по- бързо в области като финанси, икономика, отбрана. Другият лагер, сред които България и повечето държави от Източна Европа, които се притесняват, че могат да бъдат изоставени в интеграцията за сметка на старата Европа.


Председателят на Европейския съвет Доналд Туск даде да се разбере, че ще работи за политическото единство на ниво 27 държави, въпреки че подчерта, че разбира защо някои искат да се развиват с по- бързи скорости. Преговорите на ниво министри ще продължат до срещата в Рим, в края на март. 

Българският президент Румен Радев внесе поправки в проектодокумента. Той настоява да се изчистят противоречия в него, тъй като в една част се говори за  единство и проспериращ съюз, и в същото време, друга част говори за различни скорости на развитие.  Според държавния глава това противоречие не може да съществува. Румен Радев настоява и за поправка, която да гарантира продължаване на политиката на кохезионност за подпомагането на икономически изостаналите държави, за да могат да те да наваксат.

Президентът опроверга публикациите, че е подкрепил СЕТА /Търговското споразумение между ЕС и Канада/ и обвини медиите в манипулиране на фактите и спекулативност, защото нищо не е подкрепял и нищо не е подписвал. Формално това е така. 

В текста, който беше съгласуван,  се казва че ЕС приветства ратифицирането на СЕТА от Европарламента и очаква неговото частично прилагане. В същото време този текст не е гласуван и не може да се приеме като официално решение на ЕС, тъй като нямаше консенсус. Причината, обаче, е съвсем друга – наложеното от полския министър - председател Беата Шидло вето върху цялата декларация, заради избора на Доналд Туск за втори мандат като председател на ЕС. 

На практика Румен Радев беше спасен от полското вето. То предотврати решението да стане политически акт. Президентът повтори тезата си, че трябва да се сезира КС и го определи като заплаха за българската икономика. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Земеделието е сред водещите приоритети за водоползване

Земеделците в страната заявиха готовност за ефективни протести заради липсата на вода за напояване.  Българската аграрна камара изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. По темата в програма "Ден след ден" разговаряме с..

публикувано на 01.04.25 в 17:00

ДПС-ДПС няма печеливш ход, трябва да стегне редиците

Оперативното бюро на ДПС с лидер Ахмед Доган трябва да реши дали партията продължава да подкрепя управляващата коалиция, след като ДПС "Ново начало" все по-настоятелно става негласна част от нея. Лидери на движението заговориха за цялостно преформатиране на ДПС. Възможно ли е това след разцеплението и очевидно продължаващото люспене на частта,..

публикувано на 01.04.25 в 15:40
Мехмед Юмер

Смущаващо е продължаващото мълчание на Ахмед Доган

Ключов ли ще се окаже политическият ден за съдбата на управляващото мнозинство. ДПС-ДПС решава днес дали да оттегли подкрепата си за правителството.  Автентичното ДПС се разпада, лидерът Ахмед Доган заговори за нова пария и лица, много от членовете на ДПС-ДПС правят избор и преминават в средите на Ново начало. За процесите и подкрепата към..

публикувано на 01.04.25 в 09:29

В аптеките в Пловдив няма ваксина срещу менингококи

От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит.  Припомнме, че препаратът ще се..

обновено на 01.04.25 в 09:28

Колите в Европа ще поевтинеят заради митата на Тръмп

От 2 април Съединените щати налагат 25-процентни мита върху вноса на всички автомобили, произведени в чужбина. Такива мерки и в такъв мащаб се въвеждат за първи път в такъв обем, което ще размести много пластове. Експерти прогнозират до 17% свиване на печалбите на европейските производители като следствие от тези мита. Задава ли..

публикувано на 31.03.25 в 16:45