За бъдещето на Европейския съюз и най-вече – за мястото на България в него.
ЕС е в криза
ЕС не е излизал от кризите си през последните десет години. От времето, когато започна голямото разширяване, тъй като не знае как да се справи. С ентусиазъм тогава бяха приети нови държави, а сега се оказва, че започнаха да му тежат. И се търсят начини - как в едно затворено ядро от по-стари членки да си решава проблемите. А другите държави да останат в периферията. Което е голяма грешка, заяви Светослав Терзиев.
Той подчерта, че точно тези държави не са причина за серията от кризи в ЕС. Нито финансовата криза беше предизвикана от Източна Европа. Нито кризата с мигрантите беше предизвикана от източноевропейските държави, защото не те поканиха мигрантите, а точно обратното. В днешната ситуация има нова криза – между Западна Европа и Труция. И страните от Източна Европа, включително и България, са просто едни свидетели и се чудят как да постъпят в подобна ситуация, припомни Терзиев.
България има интерес ЕС да запази своята цялост, той да бъде единен и по-интегриран. Защото точно чрез тази интеграция България може да подобри жизненото равнище и състоянието на правовата държава. Светослав Терзиев посочи и положителните промени в тази насока. Положителен знак идва от последната седмица, когато на европейски съвет стана ясно, че България ще участва в засиленото сътрудничество между 17 държави за изграждане на общата европейска прокурорска служба, което е изключително важно за нашата страна, подчерта Светослав Терзиев.
Прилагането на сценария „Европа на две скорости“ може да доведе до разпад на Европейския съюз.
Точно това е опасността. Перспективата е разпадане на ЕС. И ако целта е да се оформи едно ядро около еврозоната, следващия етап ще бъде разпадане на еврозоната. Защото след като се разтоварят от страните извън еврозоната, ще започнат да гледат и на държави в еврозоната с лошо око, защото и те ще имат някаква специфична самостоятелна политика, допълни още Терзиев.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..