Страховете в Холандия сработиха и това се доказва от резултатите на парламентарните избори, анализира експертът по международна сигурност Димитър Гърдев и бивш дипломат. Избирателната активност на тези избори е много висока – от 81 %, за разлика от преди 5 г., когато бе едва 48 %.
Друг важен факт е, че управляващата партия на досегашния премиер Марк Рюте, въпреки че печели изборите, на практика губи, защото от 41 депутати ще има около 31, т.е. спад с 10 депутатски места. А опонентите им, особено популистите, реализират ръст, а основният опонент Герт Вилдерс вече е втора сила в Холандия.
Гърдев подчерта, че разочарованието в Холандия е много голямо от ЕС , въпреки че е една от основателките на Съюза.
Евроскептицизмът в Холандия не е нещо ново, още преди 12 г. имаше такива наченки, след като страната заедно с Франция блокираха приемането на европейска конституция. Тези усещания се засилват през последните години, особено след мигрантската вълна. Холандия е много важна за ЕС, тя е сред учредителите от Бенелюкс, но от години тук се наблюдава огромно разочарование. То идва от намалелите доходи, по-труден живот, занижения стандарт на живот.
За конфликта с Турция : Напрежението на високо ниво между Холандия и Турция бе търсен ефект и от двете страни в предизборна обстановка и то свърши работата си.
Ердоган блъфира със заплахата за бежанските вълни, защото веднага след създаването на буферна зона в Сирия, той ще ги върне там, смята Димитър Гърдев.
Цялото интервю с Димитър Гърдев е в звуковия файл.
Димитър Гърдев: Искам само да спомена, че в края на краищата изводите, които могат да се направят са в две направления. Тези страхове и този подход сработиха. В Холандия наблюдаваме учудващо висок процент на избирателна активност – 81 %, искам само да ви кажа, че предишните избори бяха 48, така че разликата в избирателната активност е огромна.
Освен това Народната партия за свобода и демокрация, от която е Марк Рюте, управляваща, тази партия реализира сериозна загуба. Тя печели, но със сериозна загуба. Защо? Защото на предишните избори тя имаше 41 депутати, в момента ако са верни прогнозите са около 31. Тя отново е водеща, но същевременно наблюдаваме доста сериозен отлив докато Партията на свободата в предишния парламент имаше 15, а сега са около 20, тя е вече втора партия. Същевременно досегашните партийни съюзници на премиера Марк Рюте – Партията на труда също реализира доста сериозна загуба, направо се срина от 38 депутата и сега виждаме, че има 9.
И тук искам да отбележа, че в Холандия управлението винаги е коалиционно, така е изборната система. Никога не се случвало тази страна да бъде управлявана от една единствена партия. Защото партиите са много, които влизат в холандския парламент, тези в момента са 13, а изборната система в държавата е такава, че те нямат праг и това дава възможност за влизане на огромно количество партии.
Всички партии преди да формират коалицията влизат в партийни дебати, те стигат до единна платформа, до така да се нарече споразумение за управление, което също се утвърждава от краля, така че ние в Холандия винаги виждаме следното – виждаме коалиционно управление и предварително изградена програма, която е явна и която е видна по основните въпроси, така че това ще наблюдаваме в момента.
В Холандия разочарованието от това, което представлява в момента Европейския съюз е много голямо. Имайте предвид, че това е държавата, която всъщност бе създателка на ЕС. Холандия е направила изключително много затова да имаме ЕС, тая е държава-основателка, още 1954 г. заедно с Бенелюкс, знаете, това е Белгия, Нидерландия и Люксембург, това е обединението около въглищата и стоманата, това е основата на ЕС. Но въпреки всичко в самата Холандия има огромно разочарование от холандците, защото те смятат, че техните възможности са намалели и в момента живеят по-трудно и не виждат перспектива. Това се изрази в няколко предварителни вълни, затова искам да кажа, че това, което се случва в момента в Холандия е един дълъг процес. Нека да припомня, че това беше държавата, която блокира на практика европейската конституция през 2005 г., заедно с Франция гласуваха категорично против.
И от там започна тази вълна на евроскептицизъм. Като извод за нас може да се каже, че този евроскептицизъм в Холандия ще продължи и спрямо някои от тенденциите в Европа, но просто няма да бъде поставен за момента въпросът за излизане на Холандия от ЕС.
Партията на Марк Рюте ще постави твърдо въпроса за ограничаване на правата не само на емигрантите, но и на тези, които са от новите членки като Румъния, България, които евентуално ще търсят препитание в Холандия, така че тази позиция за Европа на две скорости, за отделяне едва ли не на сърцевината на Европа това ще го наблюдаваме и това ще бъде защитавано от Народната партия за свобода и демокрация.
За отношенията с Турция се оказа, че всъщност това е търсен ефект и от двете страни. Това е показателното, че точно позицията, конфликта с Турция е донесъл доста от гласовете „за” Марк Рюте, защото той излезе като човек към неговите избиратели, както споменах всички търсеха тези тенденции в обществото – страхът от емигрантите и в този случай се появи като политически лидер, който може да управлява или по-скоро да се противопостави, да заплаши там турския президент и Турция като държава, да се противопостави пък на ответните заплахи, което втвърди електората.
И защо го казвам, че в този случай и двете страни печелят? Защото ще видите, че президента Ердоган също ще получи подкрепата на немалкото турски гласоподаватели в Холандия, те са някъде около 880 – 900 хиляди души с право на глас, почти милион в Холандия турски гастарбайтери.
Така че отново да се върна на основния извод е, че всички играха със страховете и това е една такава тенденция, която ще наблюдаваме и в другите държави.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..