Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България да настоява за повече Европа на Балканите

„Бялата книга“ беше безспорно един позитивен факт, защото това беше опит на Юнкер да активизира един крайно необходим дебат и да го извади от експертно-елитарния му характер, като го доближи до гражданите. Друг е въпросът, че последвалото изаявление на четиримата европейски лидери след това бе по-скоро в посока да затвори дебата, като даде крайното решение.

Този дебат в България се води с по-ниска интензивност и за съжаление, обществото е по-скоро наблюдател. Фактът, че той се провежда в предизборно време, го постави много бързо в предизборната матрица. За съжаление, съдържателните моменти изпаднаха от този дебат и ние оставаме на ниво „за“ и „против“  преобладаващата за момента в Европа теза за „Европа на много скорости“, заяви Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения. 

Това, което се случва в момента, е цялостна промяна на процесите, които се развиват в света. От една страна е глобализацията, до голяма степен "разтворила" националните държави за световните процеси  - на границите не могат да се спрат  нито комуникациите, нито свободното движение на капитали, нито  инфрмационните потоци. Второ, оявяват се нови международни субекти. Вече не само националната държава е играч на международното поле, а имаме наднационални корпорации, които са по-мощни от самите национални държави, имаме и нов феномен – глобалното обществено мнение. Имаме и пример,че при първия избор за президент на САЩ Европа гласува по-масово за Обама, отколкото самите САЩ, имаме и фактор като Ислямска държава, които определят до голяма степен процесите в отделни региони. 

Всичко това създава по-различна картина за развитието на света и на много въпроси ние все още не сме намерили отговор.
За Европа в момента е необходимо този започнат дебат от „Балата книга“, да продължи. Става дума не толкова за петте сценария, очертани в нея, колкото - за посоките на развитието му. Те са две – към Европа на нациите и национализмите, т.е. назад, а втората е напред  към задълбочаване и развитие на интеграцията. Ключовото за мене е съхраняването на заедността. т.е. Европа да съхрани достигнатото. Това дава яснота и за посоката, и за възможните конфигурации като "ядро" и "периферия", което е разбираемо  –  трябва да се тръгне едновременно и в двете посоки – напред и назад, за да се съхрани конструкцията, която е подложена на много сериозен натиск.  Това обаче залага големи проблеми за в бъдеще. А когато говорим за България – всички желаещи да се присъединяват  допълнително към съответните формати, практиката ни за присъединяването ни към Шенген показва, че не е необходимо само да желаеш, но и -  да бъдеш желан. Европа не трябва да влиза в спиралата на конфронтации. Европа и България трябва да осигурят изпълняването на собствените си закони на собствената си територия. В тази връзка последните действия на българското Правителство бяха дотатъчно адекватни. България рабва да настоява за повече Европа на Балканите.

Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18