„Бялата книга“ беше безспорно един позитивен факт, защото това беше опит на Юнкер да активизира един крайно необходим дебат и да го извади от експертно-елитарния му характер, като го доближи до гражданите. Друг е въпросът, че последвалото изаявление на четиримата европейски лидери след това бе по-скоро в посока да затвори дебата, като даде крайното решение.
Това, което се случва в момента, е цялостна промяна на процесите, които се развиват в света. От една страна е глобализацията, до голяма степен "разтворила" националните държави за световните процеси - на границите не могат да се спрат нито комуникациите, нито свободното движение на капитали, нито инфрмационните потоци. Второ, оявяват се нови международни субекти. Вече не само националната държава е играч на международното поле, а имаме наднационални корпорации, които са по-мощни от самите национални държави, имаме и нов феномен – глобалното обществено мнение. Имаме и пример,че при първия избор за президент на САЩ Европа гласува по-масово за Обама, отколкото самите САЩ, имаме и фактор като Ислямска държава, които определят до голяма степен процесите в отделни региони.
Всичко това създава по-различна картина за развитието на света и на много въпроси ние все още не сме намерили отговор.
За Европа в момента е необходимо този започнат дебат от „Балата книга“, да продължи. Става дума не толкова за петте сценария, очертани в нея, колкото - за посоките на развитието му. Те са две – към Европа на нациите и национализмите, т.е. назад, а втората е напред към задълбочаване и развитие на интеграцията. Ключовото за мене е съхраняването на заедността. т.е. Европа да съхрани достигнатото. Това дава яснота и за посоката, и за възможните конфигурации като "ядро" и "периферия", което е разбираемо – трябва да се тръгне едновременно и в двете посоки – напред и назад, за да се съхрани конструкцията, която е подложена на много сериозен натиск. Това обаче залага големи проблеми за в бъдеще. А когато говорим за България – всички желаещи да се присъединяват допълнително към съответните формати, практиката ни за присъединяването ни към Шенген показва, че не е необходимо само да желаеш, но и - да бъдеш желан. Европа не трябва да влиза в спиралата на конфронтации. Европа и България трябва да осигурят изпълняването на собствените си закони на собствената си територия. В тази връзка последните действия на българското Правителство бяха дотатъчно адекватни. България рабва да настоява за повече Европа на Балканите.
Повече чуйте от звуковия файл.
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..
Шансът правителството, което ще предложи Росен Желязков, да се превърне в устойчиво не е малък. Това коментира политологът Христо Панчугов часове преди връчването на първия мандат на ГЕРБ-СДС, за който стана ясно вчера, че ще получи подкрепа от групата около Ахмед Доган. Според Христо Панчугов е възможно кабинетът да бъде устойчив, тъй..
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..