Дискусия на тема „Съдбата на недвижимото културно-историческо наследство след археологически разкопки" ще се състои „Точно днес“ в столицата.
В конкретния случай за Старо Железаре, първоначално имахме подкрепата на Министерството на културата. След това обаче не беше издадено разрешително за продължаване на самите проучвания, на които ние направихме предварителни геофизични проучвания и не би трябвало да има спиране, възпрепятстване на по-нататъшните дейности, но те бяха спрени, тъй като не беше издадено разрешително от Археологическия институт с музей при БАН. За съжаление, в закона не е предвидено къде може да се обжалва подобен казус и това е големият парадокс. Всеки проект за експониране трябва да се базира на едни точни данни, на довършване на едно проучване или разчистване на паметника, всичко това беше възпрепятствано. И това е големият парадокс - , че институции, колеги, които би трябвало да подкрепят такива дейности, някак си по непонятни причини изведнъж, без сериозни аргументи, спряха този проект и неговото реализиране, заяви професор Диана Гергова.
Тя допълни, че съдбата на този мегалитен комплекс е да се разпадне, да бъде разрушен и да бъде заличен окончателно.
Когато ние заличаваме своята история, своите старини ние заличаваме своята памет. Освен това аз не мисля, че разрухата може да ни настройва за повече градивни действия, когато виждаме, че тя е около нас и ние сами подпомагаме тази разруха. Аз много се надявам, че ще настъпят промени и ще има едно осъзнаване затова какво трябва да правят и са длъжни да правят институциите. Много се надявам, че ще настъпят промени и в правомощията, и в мисленето на колегията. Надявам се, че ще настъпят промени и в закона, които ще позволят безпрепятствено смислени проекти да бъдат осъществявани, коментира Диана Гергова.
Цялото интервю с професор Гергова можете да чуете в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..