Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законът за културното наследство пречи на опазване на старините

| обновено на 11.04.17 в 12:52

Дискусия на тема „Съдбата на недвижимото културно-историческо наследство след археологически разкопки" ще се състои „Точно днес“ в столицата.

Дискусия, която е особено актуална през последните години у нас. Паралелно с това се открива и изложбата „Прокуденият дух на траките“, която разказва историята на мегалитния паметник Чолакова могила до хисарското село Старо Железаре. Въпреки огромното желание на гражданското общество, създало специално за целта фондация „Да сапасим коплекса в село Старо Железаре“ за да се продължи проучването, консервацията и социализацията на паметника, и въпреки набраните средства от  кампании, обекта е пред пълно унищожение. Защо – по темата разговаряме с професор Диана Гергова.

Още преди две години, когато ние започнахме тази инициатива и аз я подкрепих - като професионалист и археолог, идеята беше да се спаси един паметник, който беше оставен на разруха и на природните сили. За съжаление, когато един паметник е оставен без грижи под открито небе, състоянието му може само да се влошава. Това беше и причината да бъде направена тази изложба и да предложим една нова дискусия затова защо в България не само, че не опазваме старините си, а даже официални институции пречат това да се случи, заяви професор Гергова.


Тя подчерта, че няма никаква логика в това - волята желанието на един кръг граждани, подкрепени от професионалисти, получили награда за тази своя идея за спасяването на един паметник и да се пречи по чисто административен път, без каквито и да е обяснения.

Полезен ход в момента почти няма, защото самият закон за културното наследство е направен така, че на практика вие нямате ефективен механизъм, който да поощрява или да ви позволи, ако сте недоволни да се оплачете и да доведете докрай един смислен проект. И това е големият проблем, че самият закон за културното наследство пречи да бъдат опазени ефективно нашите старини. Ние всички страдаме от прекалено голямата намеса на администрациите на най-различни нива в решаването на чисто професионални въпроси. Така че тук не става дума само за археолозите, става дума за реставраторите, става дума за архитектите, за проектантите. Всичките в тази област са специалисти, страдат от незачитане на техните авторски права, от незачитане на интелектуалната собственост, от незачитане на проектите им и най-страшното е, че вие няма къде да протестирате и да се оплачете, поради което крайните резултати винаги са в ущърб на паметниците, обясни професор Гергова.

Примерите са много и те са включени в брошурата на професор Диана Гергова "Законът за културното наследство, срещу културното наследство". Тя показва до каква степен клаузите в закона пречат на реализирането на смислени проекти и как поощряват осъществяването на едни абсолютно незаконни и противоречащи  на основните принципи на реставрацията дейности.

В конкретния случай за Старо Железаре, първоначално имахме подкрепата на Министерството на културата. След това обаче не беше издадено разрешително за продължаване на самите проучвания,  на които ние направихме предварителни геофизични проучвания и не би трябвало да има спиране, възпрепятстване на по-нататъшните дейности, но те бяха спрени, тъй като не беше издадено разрешително от Археологическия институт с музей при БАН. За съжаление, в закона не е предвидено къде може да се обжалва подобен казус и това е големият парадокс. Всеки проект за експониране трябва да се базира на  едни точни данни, на довършване на  едно проучване или разчистване на паметника, всичко това беше възпрепятствано. И това е големият парадокс - , че институции, колеги, които би трябвало да подкрепят такива дейности, някак си по непонятни причини изведнъж, без сериозни аргументи, спряха този проект и неговото реализиране, заяви професор Диана Гергова. 

 Тя допълни, че съдбата на този мегалитен комплекс е да се разпадне, да бъде разрушен и да бъде заличен окончателно.

Когато ние заличаваме своята история, своите старини ние  заличаваме своята памет. Освен това аз не мисля, че разрухата може да ни настройва за повече градивни действия, когато виждаме, че тя е около нас и ние сами подпомагаме тази разруха. Аз много се надявам, че ще настъпят промени и ще има едно осъзнаване затова какво трябва да правят и са длъжни да правят институциите. Много се надявам, че ще настъпят промени и в правомощията, и в мисленето на колегията. Надявам се, че ще настъпят промени и в закона, които ще позволят безпрепятствено смислени проекти да бъдат осъществявани, коментира Диана Гергова.

Цялото интервю с професор Гергова можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53

КОЦ Пловдив консултира в изнесен кабинет на Главната

По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“.  Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:43

Трудовият пазар се нормализира

След  значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт  "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..

публикувано на 04.02.25 в 14:40

През 2025 г. Пазарджик ще изпълнява проекти за 54 млн. лв.

През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева.  Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 09:09