Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев изпрати до министъра на икономиката Теодор Седларски предложения във връзка със заседанието на Националния икономически съвет днес.
Едно от предложенията е свързано с промени в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, приета с постановление от 17 януари 2007 г. - отмяна на допълнителното месечно възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит.
С приемането на предложението за преструктуриране на работната заплата и за работещите по трудово правоотношение, ще се премахне дискриминационната по отношение на хората с по-малък трудов стаж уредба, която облагодетелства по-продължително работещите им колеги, отбелязват в мотивите си от АИКБ.
Те допълват, че измененията няма да ограничат права на лицата, доколкото размерът на получаваното от тях възнаграждение няма да бъде намален с приемане на измененията. Няма такава европейска практика, тя беше прекратена и у нас, но само за държавните служители- отбеляза председателят на асоциацията Васил Велев.
Той изришно подчерта, че с от отпадането на мярката няма да се намали заплащането, защото класът за прослужено време ще влезе в заплатите на работниците.
Сред предложенията е Националният икономически съвет да изслуша нарочен доклад от министъра на труда и социалната политика за проблемите пред трудовата имиграция в България и за това какви действия ще предприеме страната ни за облекчаване на достъпа на квалифицирани и дефицитни специалисти от трети страни до българския пазар на труда.
В интервюто с Васил Велев коментираме и позицията на работодателите по отношение на споразумението за вдигане на минималната пенсия. Мнението му е, че това ще демотивира хората да плащат осигуровки, защото несправедливо ножицата между работилите повече и тези, които са с минимален принос към осигурителната система се затваря.Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..