Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма правен и финансов анализ, не са проучени и рисковете за операта!

Никога не сме разглеждали възможността да влизаме в тройни, четворни и петорни схеми! В инициативния комитет винаги сме си представяли, че общината ще осигури свой терен - частна общинска собственост, който ние да проучим, планираме и проектираме и вече да започнем да финансираме това строителство. 
Това заяви пред Радио Пловдив икономистът Георги Стоев от инициативният комитет за изграждане на пловдивска опера.
Той отбеляза, че ако общината успее и се договори по някакъв начин теренът в панаира, предназначен за изграждането на опера, да стане нейна собственост, няма техническа пречка това да се приеме за основа, на която да се разгърне проектът за операта. 
Как обаче общината може да договори това, Георги Стоев не се ангажира да прогнозира. Той посочи, че няма никаква информация за правното състояние на панаира като търговско дружество нито има правна идея как точно ще се обособи този имот за операта.
Община Пловдив заслужава най - много критика за това, че предложението за изграждане на опера в панаира не е било проучвано, не е било обсъждано, не е правен никакъв правен и финансов анализ преди да се предложи на общинските съветници. Нещо, което не ми се струва, че е разумна практика, коментира Георги Стоев. Той допълни, че лично е научил за предложението в петък вечер и в понеделник сутрин е трябвало да се явя и да го коментира.
Юридически, за да се върви в тази посока, този терен трябва да се извади от активите на акционерното дружество. И то да се извади така, че да няма никакви правни тежести, коментира икономистът.
Стоев заяви, че дори не е имал възможност да провери каква е нетната стойност на активите на панаира, за да каже на един квадратен метър колко лева се падат. 

Обвързването на двете теми - акционерното участие на община Пловдив в панаира с изграждането на сграда на опера за мен лично е изненада, посочи Стоев. Той е категоричен, че двете теми трябва да се разделят.
Икономистът препоръча на общинските съветници да се създаде работна група от юристи-финансисти, които да начертаят пътя на сложната и дълга процедура, за да се види нейния край - кога ще се случи това нещо, как ще изглежда резултатът и какви са рисковете от гледна точка на доверие и други непредвидими фактори. 

Снимка
Не трябва да зачеркваме идеята за публично-частно партньорство при изграждането на пловдивска опера, посочи Стоев. 
По думите му, има доста случаи на публично-частни инициативи, които работят добре. Пример за това е Тракия икономическа зона.
Публично-частното партньорство е единственият работещ механизъм сградата на пловдивската опера да се създаде и да се управлява успешно, смята Георги Стоев. По думите му, паричните потоци трябва да се управляват така, че операта да не е зависима от общината и държавата.
Не съм виждал предложение или становище до финансовото министерство за изграждането на дом за пловдивската опера. Възможно е такова да съществува, но аз не съм запознат с него, каза Стоев.
Той е категоричен, че не бива министерството на културата да е собственик на активите на пловдивска опера. Това е двоен риск, тъй като от една страна операта ще е зависима като продукция от това министерство, а от друга зависимостта към ведомството ще е като към стопанин. 
Според Георги Стоев, положителното в ситуацията е, че все пак местните власти, кметът Тотев са взели  присърце темата за операта. Оттук-нататък каквото и да стане със сделката, няма да има заден ход. Защото кметът обеща на пловдивчани опера и ще трябва да търси такъв парцел, заяви Георги Стоев и препоръча на Тотев да търси няколко резервни парцела.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00