Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма правен и финансов анализ, не са проучени и рисковете за операта!

Никога не сме разглеждали възможността да влизаме в тройни, четворни и петорни схеми! В инициативния комитет винаги сме си представяли, че общината ще осигури свой терен - частна общинска собственост, който ние да проучим, планираме и проектираме и вече да започнем да финансираме това строителство. 
Това заяви пред Радио Пловдив икономистът Георги Стоев от инициативният комитет за изграждане на пловдивска опера.
Той отбеляза, че ако общината успее и се договори по някакъв начин теренът в панаира, предназначен за изграждането на опера, да стане нейна собственост, няма техническа пречка това да се приеме за основа, на която да се разгърне проектът за операта. 
Как обаче общината може да договори това, Георги Стоев не се ангажира да прогнозира. Той посочи, че няма никаква информация за правното състояние на панаира като търговско дружество нито има правна идея как точно ще се обособи този имот за операта.
Община Пловдив заслужава най - много критика за това, че предложението за изграждане на опера в панаира не е било проучвано, не е било обсъждано, не е правен никакъв правен и финансов анализ преди да се предложи на общинските съветници. Нещо, което не ми се струва, че е разумна практика, коментира Георги Стоев. Той допълни, че лично е научил за предложението в петък вечер и в понеделник сутрин е трябвало да се явя и да го коментира.
Юридически, за да се върви в тази посока, този терен трябва да се извади от активите на акционерното дружество. И то да се извади така, че да няма никакви правни тежести, коментира икономистът.
Стоев заяви, че дори не е имал възможност да провери каква е нетната стойност на активите на панаира, за да каже на един квадратен метър колко лева се падат. 

Обвързването на двете теми - акционерното участие на община Пловдив в панаира с изграждането на сграда на опера за мен лично е изненада, посочи Стоев. Той е категоричен, че двете теми трябва да се разделят.
Икономистът препоръча на общинските съветници да се създаде работна група от юристи-финансисти, които да начертаят пътя на сложната и дълга процедура, за да се види нейния край - кога ще се случи това нещо, как ще изглежда резултатът и какви са рисковете от гледна точка на доверие и други непредвидими фактори. 

Снимка
Не трябва да зачеркваме идеята за публично-частно партньорство при изграждането на пловдивска опера, посочи Стоев. 
По думите му, има доста случаи на публично-частни инициативи, които работят добре. Пример за това е Тракия икономическа зона.
Публично-частното партньорство е единственият работещ механизъм сградата на пловдивската опера да се създаде и да се управлява успешно, смята Георги Стоев. По думите му, паричните потоци трябва да се управляват така, че операта да не е зависима от общината и държавата.
Не съм виждал предложение или становище до финансовото министерство за изграждането на дом за пловдивската опера. Възможно е такова да съществува, но аз не съм запознат с него, каза Стоев.
Той е категоричен, че не бива министерството на културата да е собственик на активите на пловдивска опера. Това е двоен риск, тъй като от една страна операта ще е зависима като продукция от това министерство, а от друга зависимостта към ведомството ще е като към стопанин. 
Според Георги Стоев, положителното в ситуацията е, че все пак местните власти, кметът Тотев са взели  присърце темата за операта. Оттук-нататък каквото и да стане със сделката, няма да има заден ход. Защото кметът обеща на пловдивчани опера и ще трябва да търси такъв парцел, заяви Георги Стоев и препоръча на Тотев да търси няколко резервни парцела.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборът на нов папа става сред 135 кардинали, няма фаворити

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ.  За момента няма яснота за детайлите по..

публикувано на 23.04.25 в 16:49

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..

публикувано на 23.04.25 в 09:58
Румен Гълъбинов

Очакват ни положителни отговори по конвергентния доклад

Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор  Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..

публикувано на 23.04.25 в 09:44

Папа Франциск ни завеща да обичаме ближния си

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с  Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 23.04.25 в 09:33

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57