От понеделник - 24 април, в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив реално ще започне работа киберножът – единствената в страната система за роботизирана радиохирургия.
Вече се приемат документи за интервенции с киберножа и се правят подготвителните прегледи на пациентите. До момента е направен запис на шестима пациенти и са изготвени плановете за тях, съобщи пред Радио Пловдив д-р Мария Влайкова, началник на Клиниката по лъчелечение в болницата.
Киберножът е единственият апарат от този род на територията на България. Разположен е в база едно на Университетската многопрофилна болница „Свети Георги“ на бул. „Васил Априлов“ № 15 А.
Това е една роботизирана система за стереотактична радиохирургия. Става въпрос не за оперативна интервенция, а за лъчелечение с високи дози единични фракции на малки тумори, които не могат да се оперират. Тази система служи за облъчване на малки остатъчни тумори или на рецидивни тумори, обясни д-р Влайкова.
Пациенти с тумори по - големи от 3 - 4 сантиметра не биха могли да бъдат облъчвани с кибернож, категорична е д-р Влайкова.
Лечението се извършва по клинична пътека на НЗОК, специално създадена за киберножа. Тя е изцяло безплатна за пациентите.
Тази пътека е 252.2, която е за роботизирана радиохирургия с кибернож, а стойността й е 9 000 лева. Д-р Влайкова смята, че с тези пари би трябвало да се покриват някои от разноските да провеждането на такова лъчелечение, но тя е недофинансирана, тъй като на пациентите се налагат допълнителни изследвания като ядрено магнитен резонанс, компютър контрастно томографско изследване или позитронна емисионна томография.
За да могат да ползват киберножа, пациентите трябва да се запишат предварително на посочения адрес бул. „Васил Априлов“ № 15 А или на телефони 032 602 330 и 0887 705 636. Необходимо е също да представят цялата налична документация за състоянието си с всички епикризи и проведено лечение. Добре е да имат и скоро направена кръвна картина, както и данни за общото им медицинско състояние.
Пациентът трябва да е в добро общо състояние, за да може да има контакт с него по време на облъчването. Необходимо е кръвните му показатели да са подходящи за лъчелечение т. е. да няма анемия, да няма ниски стойности на тромбоцитите, на левкоцитите. Диабетът, освен ако не е в тежка форма, не е противопоказание за този вид лечение, информира д-р Влайкова.
Апаратурата е подходяща за лечение и на деца, и на възрастни. На този етап обаче ще започне лечението на възрастни и на деца над 5 – 6 годишна възраст, които могат да стоят неподвижно, да бъдат адекванти и да бъдат наблядавани по време на облъчването.
При изрядна документация подготовката на пациента трае една седмица и може да започне лъчелечението.
Всички лекари и всички медицински физици са обучени продуктово и по клиничен метод в референтни центрове в различни страни.
Лечението с киберножа осигурява адекватно специализирано лечение, без да се налага на пациентите да пътуват в чужбина или да плащат огромни суми, подчерта д-р Мария Влайкова.
Цялото интервю на Елена Крушкова с д-р Мария Влайкова можете да чуете в прикачения звуков файл.Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..