Това обясни в интервю за предаването „Точно днес“ Иван Иванов, председател на Българска асоциация по водите по повод случаите на открити количества уран във водите в Хасково и Първомай. Той не изключи да има нови подобни случаи.
Преди години, когато са затваряни тези уранови рудници, е трябвало да се вземат мерки за изолиране на урана, но това не е сигурно, че е изпълнено. Говорим за повече от 20 – 30 години, което не изолира проблемите, обясни Иван Иванов.
Опазването на водните ресурси дълги години се неглижира.
От десетилетия трябва да се направят санитарно-охранителни зони, но това не навсякъде се случва, тъй като има или финансови пречки или правни пречки. Което създава предпоставка за замърсяване на тези водни ресурси. В някаква степен е добре, че се поставят проблемите с урана, защото трябва да се отвори този дебат и да се проследи до каква степен ние изпълняваме европейските директиви за опазване на водните ресурси, коментира председателят на Българската асоциация по водите.
Цялото интервю с Иван Иванов можете да чуете в звуковия файл.
Интервю в програма "Точно днес" и с гл. ас. Орлин Стоянов, зам.-директорът на Националния център по радиобиология и радиационна защита. Той подчерта, че текат анализи на пробите, като се очакват нови проби от района на Първомай.
Експертът каза, че резултатите показват леко завишени стойности по показател - уран.
Водоподаването от тези кладенци е спряно и не постъпва вода от тях в мрежата, увери Стоянов. Той каза, че страната ни е богата на уранови руди и има повишена концентрация на уран на определени места у нас.
Извършва се обаче непрекъснат мониторинг на водите и се реагира своевременно, смята заместник-директорът на НЦРРЗ.
В началото на следващата седмица ще бъдат готови пробите от 19 април за района на Първомай.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..