Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическият комплекс край Малтепе е готов

В непосредствена близост до най-голямата надгробна могила на територията на България – могилата Малтепе  край с. Маноле, община Марица, е изграден археологически комплекс с информационен и експозиционен център.

Комплексът е резултатът от изпълнението на  проекта “Музей на открито Малтепе“, финансиран по европейска програма на  стойност 805 961, 61 евро.

Проектът е изпълнен в партньорство с Областна администрация Пловдив и Регионален археологически музей – Пловдив за 18 месеца, а през май ще бъде официално открит и комлекса, съобщи на заключителната пресконференция ръководителят на проекта Здравко Данаилов.

По думите му комплексът е оборудван с многофункционална софтуерна информационна система, даваща насоки за експозицията, тематична информация за експонатите, план с разположението на залите, информация за бъдещи и настоящи изложби. Предвидена е и многопроекторна система, която да осигурява големи видео прожекционни площи. Комплексът включва зали за образование, паркова зона, паркинг,места за открито експониране на находки и възможност за бъдещо разширение и развитие.

Обособена е и зона за учебна археология, реставрация и музейни практики, допълни археологът Десислава Давидова, консултант на проекта от страна на Археологическия музей. Тя уточни, че археологическите разкопки и проучвания са все още в начален етап. Могилата все още се проучва, а разкопките ще продължат през годините  поетапно.

Могилата Малтепе  в исторически план е изключително важен обект на културната история на България и недвижима културна ценност и е регистрирана като недвижима културна ценност. Тя  е разположена на 171 м надморска височина. Това е и най-голямата надгробна могила на територията на България с размери – диаметър 90 м и височина 22 м. Могилата Малтепе е и част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода І в. пр. Хр. – ІІІ в. сл. Хр. 

Върху по-голяма част от могилния насип през 2003 г. са извършени геофизични проучвания от Регионален археологически музей - Пловдив и специалисти на Националния археологически институт при БАН, в резултат на което е установено наличието на различни типове гробни съоръжения. Могилата представлява комплекс от централна гробница и вторични гробни съоръжения, свързани най-вероятно с тракийския владетел Реметалк ІІ, съюзник на римските императори, и членове на неговата фамилия. Създаването на музей на открито е адекватният и оригинален по същността си способ, който ще представи пред българските и чуждестранни туристи една реконструкция на древните религиозни вярвания и погребалните практики на тракийските владетели, управлявали царството на Одрисите и Филипопол в периода І в. пр.Хр. – ІІІ в. сл.Хр.

Проектът "Музей на открито Малтепе" е част от цялостната стратегия за развитие на общия туристически продукт на община "Марица". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59