Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Заклятието на оборищенци" в панагюрското село Баня

141 години от Априлското въстание по стар стил.

Време, което идва да ни напомни, че свободата не се получава даром и за нея с цената на живота си са се борили нашите предци. За смелите българи от Великото Народно събрание на Оборище разказват точно днес членовете на Национално дружество „Традиция“ с възстановка „Заклятието на Оборищенци“, която ще се проведе в панагюрското село Баня. Ценим ли свободата си днес? Този въпрос отправихме към Ангел Вранчев, председател на Национално дружество „Традиция“, който ще се превъплати в образа на поп Груйо Бански.

За съжаление днес ние не ценим в такава степен свободата си. Интересите на народа са други. Жалко, че по такъв начин погазваме паметта на нашите предци, които са дали живота си за свободата на България, заяви пред Радио Пловдив Ангел Вранчев.

Той подчерта, че възстановката „Заклятието на оборищенци“ пресъздава най-силния момент от събранието на Оборище. В нея най-малкия участник е на 6 години, а най-възрастния на 85 години.

Ангел Вранчев допълни още, че дълги години личността на поп Груйо Бански е била забравена от историята. Той е един огромен двигател по време на Априлското въстание – дясната ръка на Бенковски. От дете изучавам личността на поп Груйо. Впечатли ме с неговата непокорност, неговата нетърпимост към Османската империя, обясни Ангел Вранчев, който е в ролята на поп Груйо във възстановката „Заклятието на оборищенци“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57