Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки посрещнаха експертите от Силициевата долина в Пловдив

| обновено на 23.04.17 в 19:41

На официална визита в Пловдив дойдоха водещи имена от Силициевата долина - историческо място в Калифорния, където е създаден първият компютърен чип. 

От там започват кариерите на хора като Бил Гейтс (Microsoft), Стийв Джобс (Apple) и Марк Цукербърг (Facebook). Техните компании се разрастват и привличат огромни инвестиции. За тях са работили и някои от експертите, които посетиха Пловдив.

Срещата за представяне на Българския център за предприемачество (BEC)  - нова организация, създадена от успешни американски предприемачи от Силициевата долина, които имат интерес към България, бе открита официално от заместник-кмета по образование, бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество на Община Пловдив - Стефан Стоянов.

Събитието се проведе в Дома на културата „Борис Христов“ при изключителен интерес, препълнена зала с млада аудитория и множество правостоящи. Заместник-кметът приветства с добре дошли участниците и менторите от Българския център за предприемачество, които са в България с идеята да споделят своя опит и да разкажат как да се изгради добра екосистема с повече инвестиции и как българските стартъпи да получат финансиране в САЩ.

В залата бяха Норман Винарски, Майкъл Марвин, Джейми Уилямс, Лари Бийл, Богомил Балански, Дафина Тончева и Васил Терзиев. Норман Винарски e водещо име в изкуствения интелект. Президент на SRI Ventures, както и на гласовия асистент Siri, купен от Apple през 2010 г. Норман е автор на книга, която е бестселър, и по нея се обучават студенти от Станфорд.

Майкъл Марвин е развил повече от 100 технологични компании. Той е водещо име на Tech Valley, еквивалента на Силициевата долина в Ню Йорк. Той ще разкаже за това как да се изгради добра екосистема с повече инвестиции и как българските стартъпи да получат финансиране в САЩ.

Снимка

Джейми Уилямс е професионален футболист, звезда на Super Bowl, който след прекарана травма решава рязко да промени кариерата си. Създава успешна филмова компания Ymotion и става известен сценарист и режисьор. Участва и във филма на Оливър Стоун „Any Given Sunday“. Същевременно развива и множество технологични компании и става успешен предприемач. Ще разкаже за това как понякога животът ти поднася неприятни изненади, но има алтернативен път и човек рязко може да промени посоката. Да следваш мечтите си и да работиш в екип е едно от най-важните неща.

Лари Бийл е водач на групата и основател на фондация Inter Culture, която финансира проекта. Лари работи в Силициевата долина още от самото ѝ създаване през 60-те години. Той инвестира парите на първите хай тек милионери. Познава исторически личности и е автор на учебник по финанси.

Богомил Балански е един от най-успешните българи в Силицевата долина. Той постига забележителна кариера в VMware. Завършил е MBA в Университета Станфорд. Ще разкаже за това как се пробива в Долината, какви качества и умения трябва да притежава човек, за да успее и как български компании могат да кандидатстват за финансиране.

Дафина Тончева има много интересна история. Произлиза от бедно семейство в Пазарджик. През лятото е нижела тютюн, за да се издържа. В момента тя е партньор в един от най-големите инвестиционни фондове US Venture Partners. Завършила е MBA в Станфорд. Ще разкаже интересната си биография и ще мотивира много млади хора, като разкрие рецептата за успех.

Васил Терзиев е познато име в ИТ сектора. Основател на Telerik. Той ще разкаже историята за един от най-успешните български технологични бизнеси и ще мотивира млади предприемачи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Индустрията и имотния пазар с най- много чужди инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции в област Пловдив, направени в нефинансовия  сектор в края на 2023-та година, са 2 милиона 650 000 евро сочат данните на Териториалното статистическо бюро – Юг. Това е ръст от  7.7% сравнение с предходната година. Най- много средства са инвестирани в индустрията – над милион и 800 хиляди евро и в операциите с..

публикувано на 16.01.25 в 12:50

Пловдив чества 147 години от освобождението на града от османска власт

С военни почести и минута мълчание Пловдив отбеляза освобождението си от османско владичество. Пред паметника на Александър Бураго в обновната Дондукова градина бяха поднесени и венци и цветя. В словото си по повод годишнината директорът на регионалния исторически музей Стоян Иванов припомни, че до този ден народът ни не е стигнал лесно. Последната..

публикувано на 16.01.25 в 12:44

Парламентът избра кабинета "Желязков"

Парламентът избра правителството  с премиер Росен Желязков.  Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се.  Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...

публикувано на 16.01.25 в 11:30

Чепеларе чества 147 години от Освобождението на града

Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града.  Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..

публикувано на 16.01.25 в 07:18

Пловдив отбелязва 147 години от Освобождението от османско владичество

Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина.  Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..

обновено на 16.01.25 в 07:02