Служебният министър на енергетиката Николай Павлов съобщи пред журналисти, че държавните дружества в енергетиката - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Български енергиен холдинг", са готови със становището си по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК.
На 13 март ЕК прикани всички заинтересовани страни да предоставят в срок от 7 седмици становища относно представените от "Газпром" ангажименти.
Министърът направи изявленията след участието си в срещата, инициирана от премиера Огнян Гердижков с ГЕРБ, начело с нейния лидер Бойко Борисов, на която Министерството е информирало за становището на държавните дружества в енергетиката по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика смята, че позицията трябваше вече да е подготвена. България и другите страни имаха 7 седмици, за да внесат своите становища и искания. У нас, обаче, пет седмици имаше тишина, и едва от края на миналата седмица правителството се задейства. Така реално голяма част от времето беше загубено, работеше се в "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" и в този смисъл е нормално министърът да иска удължаване на срока, коментира Стайков.
Той добави, че държавните дружества през годините не винаги са действали в обществен, а в частен интерес. Правителството, чрез своята компания БЕХ, е собственик на двете газови дружества и затова трябваше да има позиция досега. Служебният министър идва от Булгаргаз и на него казусът трябва да му е до болка познат, каза икономистът.
На този етап говорим за по- обща рамка, а конкретните промени в договорите с Газпром ще станат ясни на по- късен етап. Тези становища ще залегнат в позицията на ЕК, която тя ще защитава пред Газпром, обясни процедурата Стайков.
Той не се ангажирма с процент за намаляване на цената на газа, но прогнозира, че това е възможно. България може да спечели от промените, въпросът е дали ще се възползва от това. Има общи положения, които са валидни за 7-те страни, но специално за нашата страна има специфики и те трябва да бъдат подчертани, е позицията на експерът.
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..