Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството изгуби 5 седмици за становище до ЕК за Газпром

Служебният министър на енергетиката Николай Павлов съобщи пред журналисти, че държавните дружества в енергетиката - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Български енергиен холдинг", са готови със становището си по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК. 

Той обясни, че има доста неясноти по тези ангажименти и по тази причина дружествата са подготвили въпроси, които ще бъдат изпратени на ЕК най-късно до края на днешния работен ден. Чакаме отговор и ако не получим в срок необходимата информация, ще поискаме удължаване на срока, защото информацията не е достатъчна, посочи министърът. 

На 13 март ЕК прикани всички заинтересовани страни да предоставят в срок от 7 седмици становища относно представените от "Газпром" ангажименти.

Министърът направи изявленията след участието си в срещата, инициирана от премиера Огнян Гердижков с ГЕРБ, начело с нейния лидер Бойко Борисов, на която Министерството е информирало за становището на държавните дружества в енергетиката по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК.

Калоян Стайков от Института за пазарна икономика смята, че позицията трябваше вече да е подготвена. България и другите страни имаха 7 седмици, за да внесат своите становища и искания. У нас, обаче, пет седмици имаше тишина, и едва от края на миналата седмица правителството се задейства. Така реално голяма част от времето беше загубено, работеше се в "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" и в този смисъл е нормално министърът да иска удължаване на срока, коментира Стайков.

Той добави, че държавните дружества през годините не винаги са действали в обществен, а в частен интерес. Правителството, чрез своята компания БЕХ, е собственик на двете газови дружества и затова трябваше да има позиция досега. Служебният министър идва от Булгаргаз и на него казусът трябва да му е до болка познат, каза икономистът.

На този етап говорим за по- обща рамка, а конкретните промени в договорите с Газпром ще станат ясни на по- късен етап. Тези становища ще залегнат в позицията на ЕК, която тя ще защитава пред Газпром, обясни процедурата Стайков. 

Той не се ангажирма с процент за намаляване на цената на газа, но прогнозира, че това е възможно. България може да спечели от промените, въпросът е дали ще се възползва от това. Има общи положения, които са валидни за 7-те страни, но специално за нашата страна има специфики и те трябва да бъдат подчертани, е позицията на експерът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50