Служебният министър на енергетиката Николай Павлов съобщи пред журналисти, че държавните дружества в енергетиката - "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Български енергиен холдинг", са готови със становището си по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК.
На 13 март ЕК прикани всички заинтересовани страни да предоставят в срок от 7 седмици становища относно представените от "Газпром" ангажименти.
Министърът направи изявленията след участието си в срещата, инициирана от премиера Огнян Гердижков с ГЕРБ, начело с нейния лидер Бойко Борисов, на която Министерството е информирало за становището на държавните дружества в енергетиката по предложените ангажименти на "Газпром" по делото с ЕК.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика смята, че позицията трябваше вече да е подготвена. България и другите страни имаха 7 седмици, за да внесат своите становища и искания. У нас, обаче, пет седмици имаше тишина, и едва от края на миналата седмица правителството се задейства. Така реално голяма част от времето беше загубено, работеше се в "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" и в този смисъл е нормално министърът да иска удължаване на срока, коментира Стайков.
Той добави, че държавните дружества през годините не винаги са действали в обществен, а в частен интерес. Правителството, чрез своята компания БЕХ, е собственик на двете газови дружества и затова трябваше да има позиция досега. Служебният министър идва от Булгаргаз и на него казусът трябва да му е до болка познат, каза икономистът.
На този етап говорим за по- обща рамка, а конкретните промени в договорите с Газпром ще станат ясни на по- късен етап. Тези становища ще залегнат в позицията на ЕК, която тя ще защитава пред Газпром, обясни процедурата Стайков.
Той не се ангажирма с процент за намаляване на цената на газа, но прогнозира, че това е възможно. България може да спечели от промените, въпросът е дали ще се възползва от това. Има общи положения, които са валидни за 7-те страни, но специално за нашата страна има специфики и те трябва да бъдат подчертани, е позицията на експерът.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..