В деня на труда и на международната работническа солидарност говорим за работещите българи и за усещането за не дотам адекватно заплащане на труда, което неминуемо съпровожда почти всеки в България.
1 май е ден, в който ние можем не само да поставяме и отстояваме своите искания, но трябва да отчетем това, което е направено в годините. Ако не беше 1 май, нямаше да има 8 часов работен ден, майчински, болнични и пенсии, обезщетения за безработица и отпуски. Затова от „Подкрепа“ решихме, че този празник трябва да бъде отбелязан. Защото той не е празник на една или друга политически сили, а на трудовите хора, заяви в интервю за Радио Пловдив Йоанис Партениотис, вицепрезидент на синдиката.
Вицепрезидентът на "Подкрепа" подчерта, че България е на последно място по заплащане на труда в ЕС. Трябва ясно и точно да кажем – българския работник е недооценен и подценен от бизнеса у нас. Данните показват, че неговата производителност е два пъти по-ниска от средната европейска, но пък и неговия труд е четири-пет пъти по-ниско платен. На практика това означава, че българския работник получава два пъти и половина по-ниско заплащане за своята производителност. Необходимо е адекватно заплащане на труда, което респективно да повлияе и на размера на пенсиите, категоричен е Партениотис.
Цялото интервю с Иоанис Партениотис можете да чуете в звуковия файл.
Икономическият анализатор от Института за пазарна икономика Явор Алексиев заяви пред Радио Пловдив, че скоро не се очаква българите да получават европейски заплати.
Европейските заплати няма да се случат скоро в България. Поне що се касае за средната работна заплата за страната. Когато обаче говорим за средна заплата трябва да уточним, че едва 30% от хората получават такова възнаграждение, обясни Алексиев.
Той коментира и заявката на политическите партии, че средната работна заплата ще достигне 1500 лева.
Това обещание не може да се реализира. Освен, ако не видим някакъв бурен икономически растеж, който да е в порядъка на 4-5 %. Ръст на възнагражденията ще има. Средната работна заплата вероятно ще стигне до 1300-1350 лева, но тя ще се получава от много малък кръг българи, обясни Явор Алексиев.
Цялото интервю с Явор Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..