Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недопустимо е сапьорите да пристигат 24 часа след сигнала

| обновено на 04.05.17 в 17:19

Пет стари авиобомби бяха открити само за дни в близост до два жилищни блока в пловдивския район "Тракия". Вoeнни caпьopи oбeзвpeдиxa опасните находки, чиято поява не учуди особено хората от квартала. Те обясняваха наличието на боеприпасите с факта, че преди време на същото място е имало старо летище.

За рисковете и опасности, които крият откритите стари авиационни снаряди, а и тяхното обезвреждане е разговорът ни с Иван Бояджиев, експерт по сигурността и боеприпасите. Той разказа, че в неговата практика намираните бомби и гранати са поставяни в камион с пясък и откарване на полигон за взривяване. 

Откриването на бомби,  мини и гранати не е чрезвичайно, но трябва много да внимаваме, защото са стояли дълго време в земята и при най- малкия удар може да се взривят. От друга страна обикновен човек не може да преценят какъв е взривът, учебен  или не, обезвреден или не, дали запалката му е наред. Хората трябва да не пипат, да се отдръпнат и да сигнализират в полицията, обясни Бояджиев.

Изкопните работи не трябва да се спират, но трябва да се работи внимателно. Хората, които копаят с лопати могат да ударят устройството, което създава голяма опасност за самите тях. Багеристите също трябва да бъдат внимателни, защото могат да я закачат, въпреки че за самия багерист не е опасно, защото кабината му е далеч и обезопасена, каза той.

Според него отцепеният периметър от 500 метра е достатъчно голям, но е налице забавяне на сапьорите. Забележката ми е, че много бавно са действали. Къде са били милите колеги? Навремето това ставаше за час и половина. Не може 24 часа да се държи теренът необезвреден, подчерта експертът.

В земята има много метал, един металотърсач ще действа непрекъснато, затова е много трудно с него да се търсят експлозиви, но сега това е задължително да се направи, смята Бояджиев и отправи препоръка към  новия военен министър сапьорите по- бързо да се отзовават на подобни сигнали, защото забавянето действа на съзнанието на гражданите и внушава страхове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Матурата по английски език не затрудни зрелостниците

Вариант 2 не затрудни  днес зрелостниците на втория държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет. В Пловдив областта на него се явиха над 2100 ученици. Останалите 2700 са от професионалните гимназии и училища, където се явяват на изпит по професията, която учат. Проверихме какви са настроенията в двете езикови гимназии - Руската и..

обновено на 23.05.25 в 13:52
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36