На 7-ми май 1895 г. руският учен Александър Попов показва за първи път пред Руското физическо дружество уред за предаване и приемане на електромагнитни вълни без проводник.
Апаратът давал възможност за първи път да се приемат радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни, и отваря пътя към създаването на други радиоустройства, позволяващи практическо използване на радиовълните.
В Русия 7-ми май се отбелязва като Ден на радиото, а у нас като Ден на радиото и телевизията.
Възникването на радиото е резултат на продължителен процес, протекъл през втората половина на 19 век, в чийто ход постепенно се стига до известните днес приложения. В него вземат участие множество учени, инженери и предприемачи, като Майкъл Фарадей, Андре-Мари Ампер, Алесандро Волта, Георг Ом, Вернер фон Сименс, Джеймс Кларк Максуел, Александър Греъм Бел, Самуел Морз, Томас Едисън, Никола Тесла, поради което е трудно да се посочи един изобретател на радиото и този въпрос често става предмет на спорове.
Повишена коннцентрация на фини прахови частици отчитат и двете станции на РИОСВ в Пловдив днес. Към 12 часа на станцията в ж.р. "Тракия" данните са за 100 микрограма на кубичен метър при норма от 50. Показателите на станция „Каменица“ по обяд също са над пределно допустимата стойност – 70 микрограма на кубичен метър. Драстичното..
Обявена е обществена поръчка за ремонти на улици и булеварди в Пловдив за 6 милиона лева. Поръчката е разделена на две обособени позиции, като първата включва ремонти в районите Северен, Източен и Централен, а втората – в останалите три района – Южен, Тракия и Западен. Лимитната стойност и на двете позиции е 3 милиона лева. Половината от..
Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай прие Нейно Превъзходителство посланика на Украйна г-жа Олеся Илашчук. Олеся Илашчук изказа благодарност за подкрепата на България и Българската православна църква към Украйна и украинския народ в това трудно време и допълни, че украинският народ се надява тази година с Божията помощ да..
За първи път в България хуманоиден робот ще обучава ученици от пловдивското Основно училище „Кочо Честеменски“. Демонстрация ще бъде направена на 30 януари, като проектът обхваща над 220 ученици в новосъздадена СТЕМ среда. Проектът се реализира за първи път в България. В момента в училището се обучават над 600 ученици, които вече демонстрират..
Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив откри обновената Клиника по акушерство и гинекология в деня на родилната помощ. На самия Бабинден в отделението проплакаха две бебета. С ритуално измиване на ръцете на лекари и акушерки в УМБАЛ "Св. Георги" отпразнуваха деня на родилната помощ. Традиционното разчупване на ритуалната погача..