Младият пловдивски архитект Мирослав Насков проектира футуристична сграда на Операта, съобщава PlovdivTime.bg В дипломния си проект той е поместил зданието, напомнящо вълна, на остров Адата. Сградата разполага с концертна зала с 1200 места, места за изложби и разходки.
Адата е включен в програмата за Европейска столица на културата 2019 като важно място за изкуство на открити площи, където да се правят временни инсталации, паркове, и изложби. Същевременно Пловдивската опера дълги години се бори за сдобиване със собствена сграда и наскоро проблемът се изроди в политически скандали на местно и национално ниво.
„Комбинирах желанието островът да се оживи с оставената без дом Опера Пловдив, и направих една по-абстрактна и смела картина. Проектирах зданието като вълна, която върви напречно на реката. Идеята е, че за да се случи нещо, трябва да тръгнеш срещу течението. Да застанеш срещу твоите предубеждения, за да измислиш нещо ново“, отбелязва архитектът
Тя е изпълнена в стилистиката на само-захранващата се и зелена архитектура, която използва природните дадености - естествена светлина и вентилация, събиране на слънчева енергия и вътрешни градини. Изключително сложната конструктивна система е подобна на знаменития Културен център на Гайдар Алиев в Баку, Азербайджан, и на Операта в Харбин, Китай.
Мирослав, който наскоро се дипломира като архитект в Нов Български университет, е роден и и израснал в Пловдив. С моя проект искам да върна мислите на хората към реката. Да привлека вниманието на пловдивчани, пък и на туристите към реката“, казва Мирослав Насков.
Той дава за пример градове като Париж, Рим и Лондон, чиито реки – Сена, Тибър и Темза са притегателно място не само за техните жители, но и за милиони туристи от цял свят. Около реките кипи живот и хората масово се стичат за снимки и веселби по мостовете. „Навсякъде в градовете, разположени край реки, има пешеходни мостове, където гражданите се разхождат и наслаждават на гледките.
В Пловдив единственият пешеходен мост е покрит и затворен от магазини. Минавайки по него, не можеш да гледаш реката“, допълва арх. Насков, който тази година ще следва архитектурен дизайн в престижния Университет в Бат, Великобритания. В проекта за залата той е предвидил и пешеходен мост наблизо в унисон със стратегическите планове на община Пловдив, които залагат на подобно съоръжение.
Общинските съветници ще гласуват на сесията в четвъртък предложение на кмета Костадин Димитров да бъдат отдадени 9 самостоятелни обекта в подлез „Археологически“ на фондация „Пловдив 2019“. Фондацията е спечелила конкурса за отдаване под наем за срок от 5 години на деветте обекта в подлеза, чието предназначение е за култура и публично изкуство...
"Вярвам, че разбирането на растенията като Божие творение ще помогне на читателите да задълбочат своята вяра и да открият нови начини да се свържат с Бог чрез природата”, казва д-р Биляна Попова, етнолог в Регионалния етнографски музей в Пловдив, която от години работи в областта на библейската ботаника. Тя е автор на новата книга книга „Библейска..
Правителството одобри близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация на седем от най-значимите археологически обекти в България сред които е тракийското селище при село Васил Левски, община Карово. В програма "Точно днес" директорът на Регионалния архиологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов съобщи, че..
Близо 50 нови творби в стихосбирката си „Изтанцувай го тоя живот!“ ще представи в Пловдив поетът Ивайло Диманов. Към нея той добавя и диск с авторските му песни. Издател на новата книга на софийския поет е „Български писател“. С Пловдив стартира новото поетично турне на Ивайло Диманов. „Ако тръгнеш по калдъръма на Стария Пловдив, и да не си поет, ще..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 05. 07.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джоузеф Конрад. Сърцето на мрака. 200 стр., 4А, Ерове, 2025. Мигел Монтеро. Човекът, който се страхуваше да живее. 216 стр., ок. 3А, AMG Publishing, 2025. Фейда Патрик. Малкият италиански хотел. 304..