Изложба живопис на Десислава Луканова ще се открие в Пловдивския културен институт. Тя е под надслова „Спомен“.
Основно място в картините заемат образите на Жената - Анима, и на Мъжа - Анимус, вплетени в своите вечни и разнолики взаимоотношения, както и образът на Майката - Земя и архетипният образ на Световното дърво - символ на вечно обновяващия се живот.
Случвало ли Ви се е да се запознаете с някого или да видите гледка, като имате чувството, че сте ги виждали и преди? Ефектът ,,дежа вю'' е интересно понятие, разкриващо спомените ни. А те са движеща сила в проекциите на личността в миналото, настоящето и бъдещето...
Този спомен не е задължително да е личен. В своите трудове знаменитият швейцарски учен Карл Юнг говори за ,,колективното несъзнателно'' - цялата наша общочовешка култура от преживявания, опит, символи и образи, съхранена генетично в паметта ни!
В своите картини през изминалата година ме вълнуваха точно тези сакрални и същевременно универсални фигури. Т. нар. Архетипи, на които се основават фолклора и литературата и които заемат основно място в нашите сънища...
Вълнуваше ме образа на Майката - Земя, като здание, даряващо живот, но не и неразрушимо!
Също така ме вълнуваше и архаичното значение на Любовта - вечният храм и терзание на душите...
Основно място в картините заемат образите на Жената - Анима, и на Мъжа - Анимус, вплетени в своите вечни и разнолики взаимоотношения.
Не на последно място се допълваше и архетипният образ на Световното дърво - символ на вечно обновяващия се живот. Корените му напомнят нашата тленност, клоните му се разпростират като противоречивите предели на живота ни, а нагоре короната ни свързва с Всемира и божественото начало...
И още символи се вплетоха, като Скалата, Прозорецът, Цветята, Водата и други...
В живописно отношение следвах своя усет и склонност към една сложна и обогатена с фини нюанси палитра, към съзнателно афиширана детайлност на фона на големите размери...Преекспонирайки миниатюрното, картината се задвижваше като сцена с много герои. Въпреки това се стараех да запазя единността и хармонията в цветово и пространствено отношение.
Заповядайте на една по-различна Изложба! Докоснете се до картините ми, за да откриете своя Спомен... - Десислава Луканова
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..