Земеделието като национален приоритет и тема на първия от серия дебати за общата селскостопанска политика на ЕС. На кръстопът ли е Общата селскостопанска политика на ЕС, какъв ще бъде изборът на България като реален участник в преговорите на ниво ЕС и в съответствие с изискванията на модерното земеделие - Светлана Боянова – председател на Института за агростратегии и иновации, организатор на форума с участието на над 30 браншови организации , експерти и министри от 6 държави –членки на ЕС
СВетлана Боянова: Зарядът на инициативата е много голям. Ние искаме да направим така, че българското земеделие в рамките на общата селскостопанска политика да е успешно. Защо провеждаме дебатите jсега? През следващата година предстои една законодателна процедура, която трябва да регламентира нашата селскостопанска политика след 2020 г. по нов начин и дали това ще бъде опростяване на политиката или ще бъде реформа, е въпросът, който трябва да си зададем на фона на предизвикателствата – Брекзит, Бяла книга за шесттe сценария на Юнкер, знаем и проблемите с имигрантската вълна. Въпросът е къде стои сега най.-важната и най-силно финансираната политика – земеделската. Затова сме поканили и тези гости от министерствата на земеделието на Австрия, на Естония, на Холандия, на Италия. И точно сега, защото следващата година, когато като държава трябва да отстояваме българската позиция за земеделие, България ще председателства Съвета на ЕС и трябва да е „по-обрана“, по-неутрална, за да намери компромис между страните членки. В същото време двете теми се застъпват и сега е точният момент да осъществим вътрешния български дебат с всички заинтересовани страни, заяви Светлана Боянова.
За да могат да бъдат единни в подхода си към дебата представителите на бранша обаче, те трябва да стъпят на единна основа. Ние може да имаме много различни подходи и интереси като начини на действие, но въпросът е, доколко те са ефективни към този момент. Когато преди 10 години се присъединявахме към ЕС, ние изпълнявахме договорени вече условия от старите страни-членки. Сега за първи път ще имаме възможност да заявим какво е правилно за нас да се развива на европейско ниво като политика в сектора. До края на годината трябва да постигнем единна позиция за бранша, защото земеделието е наша национална кауза.
За България ефектите от общата селскостопанска политика за 10-те години членство в ЕС са очевидни – имаме вече много повече обработваема земя, заетите в бранша са субсидирани, направиха се добри проекти по Програмата за развитие на селските райони. Въпросът обаче е, че каквото и да предприемем като промени по съществуващите вече пет сценария на ЕК, които ще се обсъждат през следващата година, е да успеем да изберем такъв модел на земеделието, че да сме печеливши, т.е. и без субсидии земеделците да произвеждат и да продават на добри цени, заяви още Светлана Боянова.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..