За 13-ти пореден път стартира Европейската „Нощ на музеите”. В Пловдив вратите на музеите и галериите са отворени за многобройните посетители. Програмата е разнообразна и всеки може да избере любима локация.
В Стария град е ситуирана основната „Постоянна експозиция“ с произведения на изобразителното изкуство от 19-ти век до наши дни на ул. „Съборна“ №14А, постоянната експозиция „Икони“ на ул. „Съборна“ №22, двете постоянни експозиции „Цанко Лавренов“ и „Мексиканско изкуство“, както и временната изложба на художничката от Поморие Нели Тодорова - в сградата на ул. „Артин Гидиков“ №11.
Също с вход свободен днес е и Постоянната експозиция на Енчо Пиронков на ул. „Васил Кънчев“ №1. През целия ден и до 1.00 часа през нощта е свободно може да се посети изложбата на Вълчан Петров, в Залите за временни експозиции на ул. “Княз Александър I“ №15.
От 20.00 часа ще се прожектират филми за художниците Златю Бояджиев, Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Йоан Левиев, Георги Бояджиев – Бояджана, Здравко Йончев, Лили Кичукова, Станимир Видев, Атанас Хранов, както и за създателя на архитектурния резерват "Старинен Пловдив" Атанас Кръстев, останал в спомените на пловдивчани като Начо Културата.
Камерен хор „Иван Спасов“ ще изнесе концерт в Постоянна експозиция „Икони“ от 19 часа.
Един от акцентите включва и събитието „Всички на люлката“, което ще се проведе от 19 часа в Старинен град на ул."П.Р.Славейков" N 33 в Народно читалище "Иван Вазов"- 1904 г. Проявата включва експозиция на картини живопис от Ани Стоянова, ще бъдат представена поезията на Вили Цонева. Музикалната вечер ще бъде с Бисерка Ангелова, вокал и Николай Бобчев, китара и саксофон. Вход - свободен.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..