Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална археологическа конференция с гости от чужбина започва в Пловдив

| обновено на 29.05.17 в 16:32

От днес до 31 май Пловдив и Регионалният археологически музей ще бъдат домакини на 56-та Национална археологическа конференция, която се  провежда съвместно с Националния археологически институт при БАН.  

В научния форум  ще вземат участие 150 археолози от музеите в страната, СУ „Св. Климент Охридски” и учени от Австрийския археологически институт, които ще изнасят доклади за най-новите археологически открития в България, Пловдив и Ефес. 

Пловдив за първи път, в 56-то издание,  е домакин на   Националната конференция, каза директорът на Националната археологическа конференция Костадин Кисьов.

 Кисьов : Конференцията  ще бъде открита  днес от 15 ч в дома на културата „Борис Христов”  и ще продължи три дни, ще бъдат представени доклади, свързани с най-новите археологически открития в България през миналата 2016 г. Днес ще бъдат представени 4 обобщителни доклада, които касаят археологията и най-новите открития в Пловдив. Някои от докладите ще визират тракийските погребални практики, други ще бъдат свързани с градоустройството на Филипопол. Един от най-добрите международни и български епиграфи Николай Шаранков ще представи най-новите открития, свързани с епиграфите – надписите, които уточняват историята на Пловдив не само този, който беше открит миналата година на Античния театър, а и много други надписи, открити в града. Четвъртият доклад ще бъде за Епископската базилика – какво представлява и какво е открито досега. Следващите два дни ще бъдат представени доклади, визиращи откритията на територията на цялата страна. Тази година за разлика от други национални конференции имаме гости, които са от Австрийската академия на науките, които ще представят техните проучвания през последните години в град Ефес. Накрая ще има събрание и на Българската асоциация на археолозите, която разглежда най-различни теми, свързани с нормативно-правната уредба на археологическите проучвания, археологическата карта на България и други подобни проблеми.

Ние на практика не спираме да работим целогодишно, защото проучванията са свързани с интензивното строителство, което особено през последната година явно е, че това строителство се засили и в централната част на града навсякъде  се откриват останки от античния Филипопол, но основно се работи на антични акведукт на Коматевско шосе, където за радост на хората от Коматево и Пловдив освободихме по-голямата част от терена и там вече може да се работи, остана един участък около „Еврохоспитал” и стадион „Пловдив”, така че му се вижда краят по отношение на археологическите проучвания, повече няма да пречим. Другият основен обект е Голямата базилика – Епископската базилика. На Небет тепе също ще продължат проучванията като тази година трябва да разкрием цялата северна крепостна стена, за да може да бъде експонирана в бъдеще заедно с останалите крепостни съоръжения на Небет тепе, така че на Небет тепе разкопките ще продължат три месеца. На Мал тепе ще продължат проучванията и тази година, а другите проучвания са свързани със строителството.

Участниците в Националната конференция, ще посетят реставрираните археологически обекти в Пловдив и новата експозиция на археологическия музей.

Цялото интервю с Костадин Кисьов е в звуковия файл. 

СнимкаСнимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С 400 000 лева почистват Кольово дере в Стрелча

През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча.  Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година.  Зам.-кметът на Стрелча  Васил Кацаров  обяви пред Радио Пловдив, че н а..

обновено на 09.01.25 в 14:55

Въздухът в Пловдив е замърсен с ФПЧ два пъти над нормата

Регионалната инспекция по околната среда и водите Пловдив информира, че качеството на въздуха от началото на годината е влошено. Данните от непрекъснатия мониторинг от двете автоматични измервателни станции - „Каменица“ и в „Тракия“ - показват к онцентрациите на фини прахови частици над пределната норма от  50 микрограма/куб. м. в шест от осемте..

обновено на 09.01.25 в 14:54

Задържаха три мулета за ало измами, сред тях е беглецът от ареста в Стамболийски

Съучастници в три телефонни измами са арестувани след разследване на криминалисти от пловдивската полицейска дирекция. Задържани са двама мъже и непълнолетно момче, които са били посредници в измами за общо  24 500 лева от възрастни хора в Карлово и Стамболийски. Разследването на полицаите от подбалканския град започнало в събота, когато постъпил..

обновено на 09.01.25 в 14:54
Надя Танева - ръководител на Агенцията за социално подпомагане Пловдив

Уволниха шефа на "Социално подпомагане" Надя Танева, тя ще обжалва

Директорът на пловдивското „Социално подпомагане“ Надя Танева е уволнена преди два дни. Тя уточни, че е извикана в държавната агенция в София, където е предала телефоните си и е писала  обяснения случаи от отдел „Закрила на детето“.  Танева е категорична, че липсват мотиви за отстраняването ѝ от поста, а по време на въпросните случаи, за които..

обновено на 09.01.25 в 14:54

Депутати изслушват кмета на Велинград и собствениците на овцете, заразени с чума

На заседание се събира Временната парламентарна комисия за проверка на фактите около огнищата на чума и шарка. То трябваше да се проведе вчера, но се отложи за днес заради удълженото заседание на парламента.  На заседанието ще бъдат изслушани представители на ДАНС и МВР, кметът на Велинград, ветеринарни лекари, представители на  животновъдите, в..

обновено на 09.01.25 в 07:51