Не делим стоките на български и чуждестранни, произведени от малки фирми или големи концерни. Купуваме стоки и ги сравняваме по множество показатели, като ни интересува качеството им. Така Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" коментира проверката за качеството на вносни стоки, продавани в чужбина и у нас. Резултатите от проверката се очакват в седмицата между 15 и 22 юни.
Въпреки че Словакия стъпва върху проверките на 22 продукта, това е показател за общия процес. По-важното е предложението да се обсъди в Европейската комисия и да се стигне до единни правила за регулиране на процеса и в този смисъл акцията е повече от похвална, каза Богомил Николов.
За съжаление цената не е критерий за по-високо качество на вносните продукти. В това отношение показателно е изследването на Чехия, която сравнява едни и същи стоки, продавани в страната и в Германия. Сравнителният анализ показа по-високи цени и по-лошо качество на стоките, продавани в Чехия. Това говори за много лоши практики, които трябва да се прекратят, коментира Богомил Николов.
Той припомни, че потребителите наказват нередовните производители, като не купуват стоките им, но това не е достатъчно. "Целта е да се стигне до промени в европейското законодателство и да се осъвременят критериите. Като познавам колко бавен е този процес, реален резултат може да има най-рано след 2-3 години", заяви председателят на Асоциация "Активни потребители".
Богомил Николов допълни, че акцията, предприета сега и от Агенцията по храните, е много полезна за потребителите, но не бива да бъде еднократен акт, а да продължава и в бъдеще.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..