Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията и злоупотребата с власт са най- голямата заплаха

Участниците в КСНС са се обединили около издигането на личния състав на сектор "Сигурност" като основен приоритет, необходимите мерки за доокомплектоване на сектора, за издигане на мотивацията и престижа на личния състав и даване на необходимите възможности за кадрово и професионално развитие. 

Това каза президентът Румен Радев след близо четиричасовото заседание на КСНС, който обсъди темата за рисковете и заплахите за националната сигурност на България и необходимите мерки за нейното укрепване. Това беше първият КСНС, който президентът Радев свика след встъпването си в длъжност през януари т.г.

Държавният глава посочи, че за да се случи това, трябва да се  разгърнат проектите за модернизация. Участниците в Съвета са се обединили също, че тези проекти трябва да имат своята ускорена реализация. В същото време е важно да се осигури поддръжката на наличната техника, въоръжение и оборудване до изтичането на техния ресурс и замяната им с нови образци.

Бях започнал да си мисля, че няма смисъл от Консултативните съвети, които се бяха превърнали в показен ритуал. Днес видях промяна – конкретност, яснота и прагматизъм . Очевидно държавният глава иска да наложи по- стегнат стил в работата на президентството, а от това се нуждае и системата ни за сигурност. Коментарът направи пред Радио Пловдив дългогодишният служител в българското контраразузнаване и директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.) Юлий Георгиев.

Според него премиерът и други участници в днешния КСНС не бяха готови за този начин на провеждане на съвета. Те бяха свикнали предварително да си раздават материалите, да си съгласуват решенията и после да дават изявления. Сега стилът е друг, посочи Георгиев.

Това, което не е допаднало на бившия контраразузнавач е,  че не се състоя дебат по вътрешните заплахи за сигурност. Позицията му е, че най- голямата заплаха пред страната е корупцията по високите етажи на управлението и злоупотребата с власт. Необходим е специален независим орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Подобна теза лансира и вчерашният доклад от БОРКОР, а в кампанията си президентът Радев също се обяви за създаването на тази институция, припомни Георгиев.

Той смята още, че даденият днес 6- месечен срок за промени в Стратегията за национална сигурност е малко кратък. Защо трябва да бързаме да актуализираме документа, след като не знаем какво ще се случи в конфликтните зони в Близкия изток, с отношенията САЩ – Русия и т.н. Нашият проблем е корупцията и злоупотребата с власт и влияние и обществените поръчки. Те генерират най- големи проблеми в обществото. Вътрешните ни проблеми и тяхното разрешаване зависи от нас самите, докато външните заплахи се решават на различни нива, още повече, че страната ни не генерира външни кризи, каза Юлий Георгиев.

По повод дебата между президент и премиер авиацията или пехотата да се модернизират приоритетно, експертът каза, че двамата нямат разногласия, но разсъждават по различен начин. Те са с различен профил и ще им бъде трудно да стигат до консенсус и това ще им създава проблем за в бъдеще. Друго разногласие е борбата с корупцията и това също ще усложни отношенията между правителство и президентство.

Позицията на бившия контраразузнавач е, че заплахата към националната сигурност изисква незабавна реакция. Президентът не трябва да бъде изолиран от проблемите на системата за сигурност  и в този смисъл са необходими промени в Конституцията, които да му дадат повече правомощия, каза още той.

Полковник от запаса Юлий Георгиев е дългогодишен служител в българското контраразузнаване, директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.). Член на Национална асоциация сигурност и основател и председател на Управителния съвет на Фондация Риск Мениджмънт Институт – България, преподавател в магистърска програма „Национална сигурност” – катедра „Международни отношения” на УНСС – София по дисциплините „Управление на риска в сигурността” и „Международна и национална сигурност”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Това ще е коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това,  а БСП е в трудна вътрешно - партийна..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Пловдивчани са раздвоени в очакванията си за кабинета "Желязков"

Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..

публикувано на 15.01.25 в 15:35

Росен Желязков прие мандата от президента и представи кабинет

Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен  за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..

обновено на 15.01.25 в 13:43
Мирослав Язов

Заради ДДС върху имотите хората ще купуват от инвеститорите

Ще доведе ли плащането на  20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи.  По думите му ще има голямо преместване..

публикувано на 15.01.25 в 11:06