Говори се за борба с тероризма, а всъщност ние за съжаление сме част от една верска пиар кампания на същия този терористичен интернационал.
Ние непрекъснато отреагираме на това, което той произвежда - ту тук, ту там терористични актове, заплаха, непрекъснат страх от страна на либералните общества, които като че ли демонстрират своята уязвимост и поощряват още повече тероризма. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Христо Смоленов, експерт по антитероризъм, който коментира нападенията в Лондон в събота срещу неделя.
Хора, разхождащи се по Ландън бридж и съответно по пазара Бъроу маркет стават жертви на съвсем импровизирани на пръв поглед, но очевидно движени от зла умисъл терористични нападения. И има нещо, което на нас не ни се казва. Аз не мога да си представя как трима, въоръжени с ножове хора, които нападат в един ресторант клиентите и съответно убиват, десет минути преди да бъдат застреляни от въоръжената полиция, която е изпратена там, как съумяват те да вземат такъв брой жертви, а ранените са 48. Това говори за неща, които се спестяват на аудиторията. Може би се прикрива, че е имало и други опити, и други измерения на случилото се в Лондон. Аз не мога да си представя как трима души с ножове могат да вземат живота на още четирима души и да ранят 48! Това не е нормално, твърди Смоленов.
Експертът подчерта, че „Ислямска държава” може и да не е организационният генератор на случващото се, но във всеки случай е идейният генератори.Проблемът е в прекомерния либерализъм на т. н. либерални общества, в които ние като че ли, признавайки правата на съответната общност от хора да правят каквото си искат в духа на техните традиции, признаваме и правото им да убиват. Парадокс, но истината е, че не се състоя тази интеграция, за която толкова много ни говорят и е невярна тезата, че видите ли като дадеш шансове на една общност от хора да се интегрира в начина на живот на една друга цивилизация, нещата вървят гладко и безпроблемно. Напротив. Моето убеждение е, че се води преднамерена война срещу устоите на нашата европейска цивилизация и се създават предпоставки за масов страх, който да задейства Стокхолмския синдром, допълни още Христо Смоленов.
Той подчерта, че е необходимо да се направи Европейска агенция за противодействие на терора и превенция на радикализацията. ЕС трябва да отдели нужните средства, нужното внимание и да организира своите професионалисти, които да започнат дейност за превенция на радикализацията.
За тази цел е нужна специална институция и моят апел към нашето правителство, когато подготвя програмата за българското председателство на ЕС, е да внесе идеята официално и да ангажира своите партньори от ЕС със създаването на такава европейска агенция за противодействие на терора, обясни експертът по антитероризъм.
Доцент Смолено подчерта, че за съжаление въпросите с добрата охрана по границата на България тепърва ще се разисква.
Цялото интервю с доцент Христо Смоленов можете да чуете в звуковия файл.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..