„Пловдив през втората половина на ХІХ и ХХ век – общество, личности, местна власт“ е темата на двудневната Национална научна конференция в Пловдив с участието на около 40 учени – представители на БАН, университетски центрове, архиви, библиотеки и музеи. Мост през годините с фокус развитието на обществените отношения, благотворителността, приноса на библиотеките, проблемите на урбанизацията довели до създаването на Пловдив, какъвто го познаваме днес.Стефан Шивачев – директор на регионален исторически музей Пловдив.
Това е 10-то издание на форума „Пловдивски приноси“ и има за цел да обедини изследванията на хората, които се занимават с пловдивска история, и от друга страна, да даде възможност за публикуване на техните изследвания. Вече имаме издадени девет сборника, официални научни издания с редколегия, които, лаская се да кажа, представляват вече една написана история за Пловдив от периода 19-20 век. Когато един историк сяда да пише историята на Пловдив за даден пеиод, той стъпва на всички онова, което неговите предшественици са публикували. Темата е тази, защото има една много интересна зависимост, особено отчетлива за Пловдив. Хората, живеещи в един град, самите личности, създават неговото общество. Това общество обаче създава новите личности. Ако погледнем пловдивската история на 19 век, виждаме, че тези личности, които идват от всички български земи, създават това пловдивско българско общество. А след Освобождението то привлича духовния елит на България. Тази взаимовръзка е много интересна, защото не можем да твърдим, че възрожденското общество в Пловдив не е равнозначно на имена като Христо Г.Данов, Найден Геров и още много подобни личности.
Повече чуйте от звуковия файл:
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..