Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаш ли да впечатлиш една жена - подари й букет от череши!

Реколтата от череши тази година в България е поне с 30% по-слаба отколкото през други години, цената им е висока, а същевременно българските череши се изкупуват два пъти по-скъпо в съседните страни. Не случайно вече битува анекдот, че "ако мъж иска да впечатли една жена, вече трябва да й подари букет от череши!". 

Причината за ниските добиви обаче  е в лошото оплождане на цветовете. Това се дължи на твърде студеното за черешовите дървета време, коментира фермерът от с. Трилистник Красимир Кумчев. Заради това и първите череши, които се появиха, бяха вносни, на цени около и над 50 лв/кг. Едва след това на пазара излязоха и българските, с цена около 10 лв./кг., обясни  той. 

Когато се говори за цени на черешите обаче, задължително се взема предвид качеството на плодовете. Така че, който се оплаква от ниска изкупна цена на продукцията си, това се дължи на ниското качество, продължава Красимир Кумчев. 

Според него проблем с пазара на череши никога не е имало. По овощните градини у нас в момента ма повече румънци, отколкото на морето, шегува се фермерът.  

По думите му, най-голям производител в бранша е Турция, следвана от Италия и Испания, а също и България. Ние дори имаме съществено предимство от около 20 дни при зреенето на черешите, което си е истински подарък от природата. Би било огромна грешка това да не се използва, категоричен е той.  

Средният надник за бране на череши варира между 35-40 стотинки за килограм, като според качеството им достига и до 50 стотинки. В този смисъл, един сръчен работник спокойно си изработва по 50 лева на ден, уверява фермерът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безопасността по време на работа е ангажимент на всички

Безопасността и здравето при работа са ангажимент на всички. Това е обща задача и трябва постоянно да се подобрява. Това коментира експертът на КТ "Подкрепа" Александър Загоров в деня за защита на безопасните условия на труд.   Той подчерта, че статистиката за миналата година, която показва увеличение на трудовите злополуки за цялата..

публикувано на 28.04.25 в 11:05

Специализациите на лекари да се подкрепят според дефицитите по райони

Години наред ние се борим с дефицита на лекари в различни сфери на медицинското обслужване. Значителното застаряване на общопроктикуващите лекари поставя в риск порвичното медицинско обслужване на хората в малките населени места.  В Смолянско все още има общопрактикуващи лекари, които осигуряват достъп до медицинско обслужване в населените..

обновено на 28.04.25 в 10:15
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45