Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаш ли да впечатлиш една жена - подари й букет от череши!

Реколтата от череши тази година в България е поне с 30% по-слаба отколкото през други години, цената им е висока, а същевременно българските череши се изкупуват два пъти по-скъпо в съседните страни. Не случайно вече битува анекдот, че "ако мъж иска да впечатли една жена, вече трябва да й подари букет от череши!". 

Причината за ниските добиви обаче  е в лошото оплождане на цветовете. Това се дължи на твърде студеното за черешовите дървета време, коментира фермерът от с. Трилистник Красимир Кумчев. Заради това и първите череши, които се появиха, бяха вносни, на цени около и над 50 лв/кг. Едва след това на пазара излязоха и българските, с цена около 10 лв./кг., обясни  той. 

Когато се говори за цени на черешите обаче, задължително се взема предвид качеството на плодовете. Така че, който се оплаква от ниска изкупна цена на продукцията си, това се дължи на ниското качество, продължава Красимир Кумчев. 

Според него проблем с пазара на череши никога не е имало. По овощните градини у нас в момента ма повече румънци, отколкото на морето, шегува се фермерът.  

По думите му, най-голям производител в бранша е Турция, следвана от Италия и Испания, а също и България. Ние дори имаме съществено предимство от около 20 дни при зреенето на черешите, което си е истински подарък от природата. Би било огромна грешка това да не се използва, категоричен е той.  

Средният надник за бране на череши варира между 35-40 стотинки за килограм, като според качеството им достига и до 50 стотинки. В този смисъл, един сръчен работник спокойно си изработва по 50 лева на ден, уверява фермерът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50