Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Червената стена" - първият одобрен от ЮНЕСКО за резерват

"Червената стена" край асеновградкото село Бачково е одобрен от ЮНЕСКО като биосферен резерват. Това е станало на 29-та сесия на Междуправителствения координационен съвет по Програмата "Човекът и биосферата".

Заедно с него обявяване на съответствие с принципите на Севилската стратегия (1995) са получили и резерватите "Централен Балкан", "Сребърна" и "Узунбуджак". Това, според еколозите, тава възможност за стимулиране на местните общности. 

В продължение на почти 40 години 16 български биосферни резервата са изпълнявали ефективно "консервационна" и "логистична" функция, за опазването на генетичните ресурси, видовете и екосистемите и осигуряването на условия за научни изследвания, мониторинг и образование. През годините концепцията за биосферните резервати се е развивала, съобразно съвременните предизвикателства.

Постепенно на преден план е излязъл човекът и взаимодействието му с природата. Първоначалната функция на биосферните резервати се е надградила - от чисто "опазваща" и "научна", е станала "функция на развитието", ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси.

Биосферните резервати постепенно са се превърнали в успешни модели за хармонично съжителство между човека и природата, допълват от МОСВ.

Обявяването на територия за биосферен резерват като част от световната мрежа носи престиж и признание, реклама и атрактивност на региона и на страната.

Снимка

Разходка до резеврата "Червената стена", одобрен от ЮНЕСКО за биосферен - какво ще носи това за региона, разказва Ивайло Мирчев, експерт в ОП "Туризъм" в Асеновград.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45