Твърдението на археоложката Росица Миткова, че след строителни дейности изцяло е заличен целия културен пласт на Плоската могила, която датира от 5000 години преди Христа, предизвика проверка от специална комисия на Министерството на културата.
Първо искам да уточня, че нашия строителният обект не се намира на булевард „Брезовско шосе“ 155, а е на „Брезовско шосе“ 176. Той не попада в никакви граници на археологически паметници. Затова ние сме извършвали изкопните работи по всякакви законни разрешителни, без да е имало нужда от наблюдение от археолог. И не сме се натъквали на някакви такива археологически находки, както се твърди. Г-жа Миткова не е присъствала там на самите изкопи, когато са ставали, заяви Захари Тошев в интервю за Радио Пловдив.
Той подчерта, че няма информация за сигналите, които са подавани през 2006 година от археолозите.
Няма как да знаем какво точно е ставало през 2006 годзина. Заради този медиен шум, който се вдигна, се постарахме да проверим. И тогава също този имот не е попадал в тази Плоска могила. Но идва някой и казва „Тук се намира могила – спрете да копаете!”. Тя казва, че могилата е на 100 м, после на няколко метра – и така..., обясни Тошев.
Районният кмет на „Северен“ Ральо Ралев заяви, че е право на Росица Миткова да подаде сигнал в прокуратурата.
Общо взето - не някои археолози, една единствена археоложка твърди, че в рамките на този обект се намира Плоската могила - тази въпросната Миткова. Според началника на същата госпожа Миткова строежът е извън всякаква охранителна зона. Ние извършихме и своя проверка. Добре е да се знае, че тази Плоска могила се намира от другата страна на „Брезовско шосе“. И между тази сграда и онази могила има поне 4- 5 сгради, които са по-близки до нея. Така че при самото издаване на самото строително разрешение през 2016 г. е преценено, че е извън санитарно-охранителната зона„ По тази причина не е назначен археолог. Това е преценка на покойния вече главен архитект на гр. Пловдив арх. Румен Русев, обясни Ралев.
Той е категоричен, че не е възможно да има грешка. Този обект не попада в санитарно-охранителната зона, тя си я има зоната. Разберете – „Брезовско шосе“ дели могилата и строежа. Така че санитарно-охранителната зона доколкото ни запознаха, минава през Брезовско шосе, така че там няма казус дали е санитарно-охранителна зона или не. В тази връзка ние се свързахме със строителя. Инвеститорът не го познавам, помолихме строителя на добра воля да спре строежа и той наистина спря строежа. Нямаме правомощия да отменяме заповеди на висшестоящи органи, т. е. разрешение на висшестоящи органи, какъвто се явява в случая Община Пловдив, но е факт, че след като помолихме строителя, веднага спря строителните работи. Това, което беше като информация от Министерството на културата и те поеха ангажимента, че днес ще има комисия от техния инспекторат, който да прецени дали има археологически находки и какво трябва да се предприеме. Сега от вас чух, че в петък е имало такава комисия, аз лично не съм уведомен, допълни още Ральо Ралев.
Инвеститорът Захари Тошев допълни, че повече не може да си позволи да стопира строителните дейности. Защото аз постоянно търпя загуби от медийния шум и заради това, че сме спрели на добра воля. Аз нямам никаква заповед за спиране, която да е подписана от някой. Спрели сме на добра воля до днес, заяви Тошев и подчерта: „Не съм готов да работя заедно с археолози, защото при мен всичко е законно – могилата е далеч, просто няма за какво да работя заедно с археолози. Ако е имало нужда то е щяло да бъде записано в строителното разрешение, аз щях да си сключа договор с тях, но такова нещо не е имало, така че ако това трябва да го направя - аз го считам за един рекет. Защото би трябвало да се запознаете – археолозите сключват договори, за които заплаща инвеститора и те да копаят години наред за нещо, за което не се знае дали изобщо го има, защото всичко е минало, всичко е приключило. При нас е нямало нищо, ако е имало нещо – щяхме да ги уведомим. Като всеки се опасявам да няма някаква санкция, но не виждам по каква причина ще има някаква санкция. Абсолютно съм изряден – с документи, с всичко“.
Интервютата с Ральо Ралев и Захари Тошев можете да чуете в звуковия файл.Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..