„Аз ти казвам: ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят.“ (Maт. 16:18)
На 29 и 30 юни Православната църква почита едновременно паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Според поверията празнуването на двамата светци пази дома и имотите от огън и градушка.
На 29 се почита Свети Петър, върховен апостол, който олицетворява доброто начало. Счита се и за основател на християнската църква, „камъкът“ върху който тя е изградена. Свети Петър е пазител на портите на рая и точно той преценява дали да пусне душата на човек в него или да го отпрати към ада. Той измерва с везна добрите дела спрямо човешките грехове и е неподкупен.
Според евангелието Петър е беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.
Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение. През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.
В народния календар Петровден се предшества от Петровите Заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле. Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи - обикновено през първата половина на деня.
В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е. В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.
Имен ден празнуват Петър (от гръцки „камък"), Петрана, Петя, Павел, Павла, Павлин, Павлина, Пoлина, Петя, Пенка, Пенчо, Камен.
Петровден е празник на градовете Павликени и Лясковец.
Община Асеновград представи новите седем електрически автобуса, които бяха доставени преди дни. Те ще подменят изцяло автобусите, които обслужват петте градски линии. Електрическите автобуси са на стойност 5,8 млн. лв. и са закупени по проект, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза кметът на Асеновград Христо Грудев...
Министерството на земеделието и храните не определя ценовата политика за храните и по никакъв случай няма да стане арбитър в продоволствените отношения, заяви в Брестовица министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Ние пишем законопроект, свързан със скъсяване на веригите на доставки или т.нар агрохранителна верига, който ще е готов до две..
10-тото юбилейно „Кафе на толерантността“ събра в Джумая джамия представители на държавната и общинската власт и на различни етнически общности в Пловдив. Присъстваха секретарят на областната управа Евелина Апостолова, председателят на ОбС Атанас Узунов, зам.-кметовете Пламен Панов и Ерол Садъков. Събитието уважиха също заместник главният мюфтия..
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традицонни производители. За..
Общинският съвет в Белово е с нов председател. До избора на Васил Савов се стигна , след като в началото на годината досегашният председател Костадин Варев бе предсрочно освободен с обвинение за бойкотиране на местното самоуправление и проваляне на важни решения, след като не свиква редовни заседания. За да се излезе от патовата ситуация,..