„Аз ти казвам: ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят.“ (Maт. 16:18)
На 29 и 30 юни Православната църква почита едновременно паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Според поверията празнуването на двамата светци пази дома и имотите от огън и градушка.
На 29 се почита Свети Петър, върховен апостол, който олицетворява доброто начало. Счита се и за основател на християнската църква, „камъкът“ върху който тя е изградена. Свети Петър е пазител на портите на рая и точно той преценява дали да пусне душата на човек в него или да го отпрати към ада. Той измерва с везна добрите дела спрямо човешките грехове и е неподкупен.
Според евангелието Петър е беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.
Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение. През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.
В народния календар Петровден се предшества от Петровите Заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле. Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи - обикновено през първата половина на деня.
В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е. В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.
Имен ден празнуват Петър (от гръцки „камък"), Петрана, Петя, Павел, Павла, Павлин, Павлина, Пoлина, Петя, Пенка, Пенчо, Камен.
Петровден е празник на градовете Павликени и Лясковец.
Държавата е в готовност да подпомогне хората , чийто домове са засегнати от пожарите. Това заяви пред журналисти в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Средствата ще бъдат осигурени от министерството. Пострадалите семейства могат да получат еднократна помощ в размер на три пъти линията на бедност, което е около 2..
Около 350 шофьори са били санкционирани в Пловдив след проверки на общинската система за видеонаблюдение. Полицаите са прегледали над 430 видеоклипа от началото на месец юни, откогато действа новата мярка за овладяване на пътните нарушения. Най-честите нарушения са преминаване на червен светофар, неспазване на пътни знаци и задължителни посоки,..
От днес в карловската болница спират да приемат жени за раждане, тъй като педиатрите от Детско отделение отказват да консултират новородени с различна степен на недоносеност. Мотивът им е, че са много натоварени. Досега един лекар е поемал всички консултации, след неговото пенсиониране няма желаещ да го замести, дори и след като на..
Турският Червен полумесец обзаведе и оборудва социална кухня в сградата на областната организация на БЧК в Пловдив. Президентът на Турския Червен полумесец Фатма Мерич Йълмаз бе на посещение при пловдивските си колеги, като се запозна с дейността на социалната трапезария, която има капацитета да изхранва над 100 социално слаби граждани по време..
Нова организация на движение, въведена с пътни знаци, ще повиши безопасността на движение по АМ „Тракия“ в област Пазарджик в участъка между 70-и и 90-и км, съобщи агенция "Пътна инфрасструктура". По разпореждане на министър-председателят Росен Желязков са предприети действия, с които да се гарантира сигурността на всички пътуващи по едно..