Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът за храните е от миналия век

В България съществува нормативен рай, за да имаме храни с различно качество от тези, които ежедневно потребява Европа. Това заяви председателят на  Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. 

По думите й настоящият закон за храните е създаден миналия век и няма никаква връзка с европейското законодателство – нито в частта  прилагане на законодателство, нито в частта наказание на допуснати нарушения. Затова в момента в България съществува нормативна уретба, позволяваща двоен стандарт в храните. И дори по-зле: нарушителите у нас като държава не могат да бъдат наказани, защото, за да могат от КАТ например, да ви напишат акт, то той трябва да бъде съобразен със Закона за движение по пътищата. А в момента в Закона за храните не съществува никакъв раздел, подчинен на измама с храни, както е  доказаното с лабораторни изследвания нарушение. За да не съществува повече този „ад“ като подвеждане на подребителя по отношение на двойния стандарт, трябва максимално бързо депутатите след ваканцията си да приемат проектозакона за храните и той да влезе в сила. Така ще можем да имаме равнопоставеност с останалите държави.

Фактът, че политици, независимо от коя политическа сила, а и бизнесът говорят за създаване на условия за постоянен и силен контрол върху качеството на храните показва, че ако има национални каузи, по които да се обединяват всички политически сили, а това са каузи, свързани основно със здравето на потребителя, това може да се случи. Храната  е път към здравето на потребителя и тя влияе пряко върху неговия здравословен статус. И ако добавим на този фон и възможността за спекула и по-високи цени на основни храни в България спрямо храните в европейския пазар, разбирате в какво обидно положение е поставен българският потребител.  Има немалко институции в България, въпреки наличието на свободен пазар, които могат да се самосезират и да направят съответната проверка защо се случва това, особено на детските храни, които струват три пъти повече от цената в Германия, Франция и Англия. Ние създадохме условията за монопол от страна на търговците, които са и вносителите на тези храни. Създадохме нормативен монопол как големите търговци да определят  как и по какъв начин да оказват натиск и направо да изпразват джоба на българския потребител, без да му оставят право на избор какво да купи. Няма алтернатива на детските храни. Говорим за невисок клас храни, а за храни, които ежедневно трябва да присъстват на трапезата за детето.

Бизнесът има огромни очаквания към ниминстър Румен Порожанов, защото  той е експерт с опит. В момента нямаме никакви основания да считаме, че той ще остави нещата по средата на пътя и че това е ежедневна информация, която ще се завърти в медиите и ще остави горчивото усещане на потребителите, че нещата са предопределени. Когато няма адекватна нормативна база, на която да стъпиш, контролът изглежда занижен. Живеем в 21 век, в който обществото е силно информиран и хората се интересуват от качеството на храните. Държавата обаче е тази, която трябва да освети през законодателство производството и разпространението на храни и да налага адекватни наказания, които биха дисциплинирали всеки бизнес-оператор в сферата на храните.

Чуйте звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39