Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата и възрастните хора да не излизат навън от 13 до 17 часа

За опасно високите температури и как да се пазим от жегата – разговор с доктор Кирил Еленски, общопрактикуващ лекар. Очаква се днес да стане топло до 41 градуса, код оранжев е за Пловдив и Пазарджик, за Смолян кодът е жълт.

Д-р Еленски подчерта, че горещините са обичайни за Пловдив, в България има четири ясно определени сезона. 

Температури над 40 градуса са се случвали и при разумно поведение не са опасни за здравето. Правилото гласи, че след 13 до към 17 часа трябва да се избягват по възможност всякакви дейности на открито, особено за деца и възрастни хора не трябва изобщо да се появяват на улиците.

Приемайте повече течности и ограничете физическата активност, посъветва д-р Еленски. Той обаче уточни, че сами си правим животът труден с тези вечни заплахи какви страхотии ще дойдат. 

Докторът обърна специално внимание за хората с високо кръвно наляган: Не предприемайте самостоятелно лечение и не решавайте, че кръвното налягане е паднало, или се е увеличило - така рискувате много сериозни проблеми.

Доктор Еленски коментира и предложението на НЗОК за промяна на Закона за здравното осигуряване, което предвижда лекарите да изписват само най-евтините лекарства, които се заплащат от касата. Той уточни, че навсякъде по света има ограничения, които се налагат от фондовете, а целта е да се регулират разходите.

Мен ме смущава факта, че здравната каса, която няма право на законодателна инициатива, огласява шумно намерението си да променя Закона за здравното осигуряване. Такава  техника законодателна в България не съществува. Ако Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса има някакви  идеи за ограничаване на разходите за лекарства, би трябвало те да бъдат споделени и обсъдени. Това ще е поредният опит за неумела управленска намеса, която няма да промени нещата по разходите за лекарства. Защото и в момента имаме задължението да информираме пациентите за най-евтиното лекарство от съответната химическа формула. Пациентите имат право да изберат кое да му изпишем – дали най-евтиното или най-скъпото. Дори да бъде променен този начин на изписване, при сегашния начин на изчисляване на сумата, която касата плаща - за касата няма никакво значение кое сме изписали - най-евтиното или най-скъпото от дадена химическа формула. Причината е, че сега касата определя цената, която заплаща на базата на най-ниската цена. Тоест - и за лекарство, което струва 2 лева и за лекарство, което струва 20 лв, но са с една и съща химическа формула, касата заплаща реимбурсацията към 2 лв, а не към 20 лева. Разликата се покрива от пациента, обясни доктор Еленски, който е участвал в две преходни комисии - за позитивния лекарствен списък и в комисията по реимбурсация.

Той смята, че в случая става въпрос за прилагане на механичен подход.

През всичките години не се намери нито ясно политика, нито ясна стратегия. През всичките години са се правили опити   да се намалят цените на лекарствата. Независимо, че отдавна е известно за икономически грамотните хора, че цената сама по себе си не е основният фактор, който определя разходите за лекарства. Никой не е проследил през всички тези години ясно и категорично  - какви са резултатите от провежданите скъпи лечения.Текстът  в прессъобщението е, че сме задължени да изписваме лекарство, което е с най-голяма икономическа ефективност. Но финансовата ефективност на едно лекарство не зависи само от цената му. Ако  едно лекарство е предписано не по показания, ако лекарството е с ниска ефективност, независимо от високата му цена, ако заболяването поначало не дава възможност за кой знае какво лечение, но медикаментите, които се изписват са скъпи, каква е икономическата ефективност? Икономическата ефективност е свързана с това - да постигнем някакъв резултат при разумна цена. Ако ние нямаме резултат от лечението – няма разумна цена. За липсващ резултат - разумна цена няма, обясни още доктор Кирил Еленски.

Цялото интервю с доктор Еленски можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът Петър Куленски и заместникът му Любомир Гечев

5 млн.лв за новото ОП "Чистота" в Пазарджик

Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“.  Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година.   Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота".  То ще осигури по – голям..

публикувано на 14.04.25 в 17:14

Две свлачища за пет дни, това вече е много тревожно

Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..

публикувано на 14.04.25 в 16:55

При първа помощ родителите да запазят спокойствие

Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките.   Форумът има за цел да..

публикувано на 14.04.25 в 11:07
Юлиан Петров, председател на синдикат

Среден успех 5.00 да освобождава от ДЗИ, предлагат учители

Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено  национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити.  Инициативата е в контекста на очаквани..

публикувано на 14.04.25 в 10:19

Двама уредници от Природонаучния музей се върнаха от Антарктида

За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов .  "Нашата работа бе много..

публикувано на 14.04.25 в 08:20