Навсякъде, където има големи ромски общности, тлеят много проблеми.
Ромите играят според тоягата. След като може години наред да се затварят очите за това, което се случва при тях, съвсем нормално е те да почнат да правят каквото си искат, подчерта Тодоров.
Тодор Тодоров допълни, че е много трудно да приобщиш някой, който не иска да бъде приобщен. А за да се случи интеграция на ромите, трябва да се повиши образованието сред тях.
Криминалният психолог заяви още, че има прилика между напрежението в Асеновград и протестите на жителите от Катуница през 2011 година. На първо място – и в двата случая става въпрос за противопоставяне между българи и роми. Второ – става въпрос за ненужно проявена агресия от представители на ромите. И на трето място – различни политически формации решават да яхнат гребена на вълната и да управляват народното недоволство, обясни Тодоров.
Председателят на "Инфорома" Асен Колев заяви, че е изненадан от напрежението между българи и роми там. Учудвам се, че толкова бързо се усложниха междуетнически отношения. Ние продължаваме да разглеждаме само едната страна на проблема. Другата страна на проблема е, че няма организации и обществени ангажименти за работа в общността. Има едно много голямо връщане назад – включително по отношение на образованието и познанията по български език. Тоест – ние нямаме база за комуникация, когато не се знае един език, обясни Колев.
Той е категоричен, че мерките, които са набелязани от държавните институции, включително проверката на адресните регистрации в ромската махала и установяване на незаконните къщи, е разумна постъпка за въвеждане на ред и спазване на законите от всички граждани на страната. Но това не е достатъчно. Очаквам кмета и другите представители на властта да проведат разговор с представители на ромите в квартала. Мерките трябва да имат различен характер – в социалната и образователната дейност. Нека да се направи социално-икономически разрез на квартал „Лозница“ в Асеновград, да се установи какво е положението. И да се набележат конкретни мерки, които касаят различни области, обясни още Колев.
Интервютата с Тодор Тодоров и Асен Колев можете да чуете в звуковия файл.И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..