Навсякъде, където има големи ромски общности, тлеят много проблеми.
Ромите играят според тоягата. След като може години наред да се затварят очите за това, което се случва при тях, съвсем нормално е те да почнат да правят каквото си искат, подчерта Тодоров.
Тодор Тодоров допълни, че е много трудно да приобщиш някой, който не иска да бъде приобщен. А за да се случи интеграция на ромите, трябва да се повиши образованието сред тях.
Криминалният психолог заяви още, че има прилика между напрежението в Асеновград и протестите на жителите от Катуница през 2011 година. На първо място – и в двата случая става въпрос за противопоставяне между българи и роми. Второ – става въпрос за ненужно проявена агресия от представители на ромите. И на трето място – различни политически формации решават да яхнат гребена на вълната и да управляват народното недоволство, обясни Тодоров.
Председателят на "Инфорома" Асен Колев заяви, че е изненадан от напрежението между българи и роми там. Учудвам се, че толкова бързо се усложниха междуетнически отношения. Ние продължаваме да разглеждаме само едната страна на проблема. Другата страна на проблема е, че няма организации и обществени ангажименти за работа в общността. Има едно много голямо връщане назад – включително по отношение на образованието и познанията по български език. Тоест – ние нямаме база за комуникация, когато не се знае един език, обясни Колев.
Той е категоричен, че мерките, които са набелязани от държавните институции, включително проверката на адресните регистрации в ромската махала и установяване на незаконните къщи, е разумна постъпка за въвеждане на ред и спазване на законите от всички граждани на страната. Но това не е достатъчно. Очаквам кмета и другите представители на властта да проведат разговор с представители на ромите в квартала. Мерките трябва да имат различен характер – в социалната и образователната дейност. Нека да се направи социално-икономически разрез на квартал „Лозница“ в Асеновград, да се установи какво е положението. И да се набележат конкретни мерки, които касаят различни области, обясни още Колев.
Интервютата с Тодор Тодоров и Асен Колев можете да чуете в звуковия файл.И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..