Общинските съветници Божидар Малинов от БСП и Костадин Яков от ГЕРБ коментираха напрежението в Асеновград и мерките, които местната може и трябва да вземе във връзка с незаконното строителство в ромската махала и с охраната на реда в града.
Макар и от различни политически партии, двамата са съгласни, че в махала има твърде много хора, които не са от Асеновград и броят им трябва да се редуцира.
Костадин Яков припомни, че темата не е нова, но е неглижирана от управляващите от левицата и забавянето сега дава „плодове“.
„Имахме питаме към общината, миналата година и отговорът от общината тогава беше, че незаконно строителство няма. А ние имахме информация за напрежение между местните роми и пришълците. Прокуратурата да разследва как и защо тези хора са дошли“, дано не е било, за да участват в изборите“.
Според Божидар Малинов преселението е от социално- битов, а не с политически характер:
„Дошли са като снахи и зетьове. Дошли са от Пазарджишките села. Но дали е така трябва да провери прокуратурата“
Двамата съветници изказаха противоположни мнения по отношението на създаването на Общинска полиция.
Според съветника от БСП - Б. Малинов „Общинска полиция ще струва на бюджета 350 000 лв годишн, а всяка година общината плаща 1 450 000 за държавни дейности по охрана на реда, които са на територията на общината. Става твърде много за бюджета. Още повече, че с такава структура няма да се помогне много на администрацията ,защото тя не е подчиченена на кмета, а на полицията.
По думите на Костадин Яков „По- уместно е да има предприятие „Общинска охрана“ от 10-12 щата, което би могло и да помага в издръжката като охранява общински обекти. Такова предложение ще бъде внесено то групата на ГЕРБ, които имат подкрепата и на Зелените в местния парламент“.
И двамата съветници се обединиха около тезата, че по отношение на незаконното строителство мерките трябва да са безкомпромисни. Важното тук е да се действа в паралел. Изселват се хора, бутат се къщи – иначе в опразнените постройки пак ще се заселят други хора.
Хората ще се успокоят ако видят реални стъпки. Като общински съветници – те очакват реални предложения още на заседанието, което предстои на 5 юли.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..