За първи път в Пловдив днес отвори врати Център за трансфер на технологии в Дома на културата „Борис Христов“. Той работи в партньорство с Община Пловдив и с подкрепата на фондация „Америка за България“, които имат още два центъра в София и Варна.
Стефан Стоянов, заместник-кмет на община Пловдив, обясни, че най-важно е да се постигне пълна дигитализация на учебния процес. Ние сме първата община в България, която въвежда облачната система, допълни още заместник - кметът.
Имаме желание поетапно да работим с тези платформи –Гугъл и Майкрософт, от миналата година са включени 8 , а през тази нови 15 училища са приобщени, поясни Стоянов.
По думите му вече работи тригодишна програма за иновации в образованието на Пловдив, като до две години трябва да започне дигитализиране и облак услуги във всичките 52 училища.
Облачните системи са настоящето, смята Стоянов и каза, че от големите компании предоставят безплатно всичките си услуги, а реално община Пловдив инвестира само в обучението на учителите и директори.
Целта е активно да се подкрепя средното образование да внедрява обрзователни технологии, каза управителят на Центъра за творческо обучение Александър Ангелов. Той поясни, че ще работят с всичките общински училища.
Ще се предоставят образователни услуги обаче не само за Пловдив, но и за всички училища в областта, уточниха още от новата структура. Ще обучаваме учителите как да се работи с технологии, но не тези които преподават комютърни технологии, а всички, каза Ангелов. Той посочи, че 8 училища в Пловдив вече ползват активно Гугъл облак, което е част от националните стратегии на МОН. Той обхваща всички процеси в една училищна система от родители, деца до учителите и преполага да са общува само електронно без хартия.
За Пловдив сред лидерите в тази система са СУ "Св. Патриарх Евтимий", които от есента откриват първата иновативна паралелка, която ще е изцяло базирана на Майкрософт офис 365. Училищата с облак системи са ОУ“Алеко константинов“, ОУ „Яне Сандански“ и др. В цялата страна има едва 4 училища включени в облачната платформа, а в Пловдив до края на годината ще са общо 23.
Символичен протест събра студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" пред сградата на община Пловдив. На проявата присъстваха само 12-13 студенти, платено обучение от няколко специалности, въпреки предварително обявеното участие на три специалности. Те обясниха, че повечето им колеги са приключили обучение, една част от тях работят и..
Регионите с най-много катастрофи са Пловдив, Варна и София. А дните, в които стават най – много пътни произшествия, са понеделник и петък, като пиковият момент е следобедът - между 16 часа и 18 часа. Това става ясно от Интерактивната карта на пътнотранспортните произшествия на МВР. Тя беше представена днес в Националния координационен център за..
26-годишен моторист от Раднево е загинал при катастрофа на пътя Девин – Михалково, съобщават от полицията в Смолян. Сигналът е подаден в 12:50 часа. Т ежкото пътнотранспортно произшествие е станало на около 7 км. преди входа на град Девин в посока село Михалково. По първоначални данни 26-годишният мъж, управлявайки мотоциклет Сузуки 1000..
Студенти в Пловдив излизат на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение. Протестът щe e на площад „Стефан Стамболов“ пред общината от 18 часа и се организира от Димитрина Нанкинова, първокурсничка по психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. На протеста ще очакват студенти от бакалавърски и магистърски програми от ПУ,..
Близо 500 души, живеещи в квартал „Възраждане“ на Рудозем, вече са на воден режим. Той е в сила от 22 часа през нощта до 6 часа сутринта. Проблемът с водата в квартала е заради прекалено използване на вода за поливане, посочват от ВиК – Смолян. Кметът на Рудозем Недко Кулевски е издал заповед, с която забранява поливането. През следващата..