Няма крaтък отговор защо напрежението стигна до тук, но хубавото е, че пикът като че ли отминава. Изтече мътната вода, хората вече успяват да кажат каквото имат да споделят и с властта, и с обществото.
Анализ на последните събития, аналогиите с други подобни места и сюжети прави Грета Дженева – журналист, дългогодишен кореспондент на вестник „Марица“ от Асеновград, сега собственик на фирма за публични комуникации.
Самият протест не е непознат като формат, хубавото е, че силите на реда и разумът надделяха. Ако фокусът на вниманието обаче остане върху „овладяването на огъня“ протести като този ще има още - смята тя.
Опасното според нея - обществото се радикализира - и българи, и цигани, и медии, и социални мрежи...
Интернет направи възможно всеки да каже каквото иска, включително да насърчава към провокации, а това е опасно. Имаше неофашистки призиви.
Законът трябва да влезе в компютрите, територията там е открита и все по- опасна.
Поводът се изгуби, но и слуховете помогнаха да тръгне недоволство в такава посока - настръхнали от полупроверени информации хора тръгнаха едни срещу други, припомни Грета Дженева.
Напластеното усещане е, че инцидентът не е събран като фактология в пълния му обем и тя се дължи, включително и за да се накажат виновните.
Случаят показва, че интеграцията е пробита. Все по- важно е всички да видят, че законът е за всички. Ако има незаконни постройки - да ги бутат, но някой попита ли дали тези хора там обитават точно тези къщи, каква въобще е връзката. Първите информации за презастрояването е от 90-тте, бумът беше 2000 година, но до ден днешен нищо не съборено...Същото е и с адресните регистрации.
Циганите не са си измислили гетата, вратите в закона, те се възползват от това, което беше позволено от други.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..