Преди освещаването от Пловдивския митрополит Николай на Средновековната църква край село Добромирци - предполагаемо място, на което за последно служи великият български патриарх Евтимий – археологът, открил уникалния паметник от 13-14 в. - проф. Николай Овчаров.
Николай Овчаров: Това беше една наша стара идея с жителите на Златоград. Тук трябва да поясня, че обектът се намира на територията на Кърджалийска област – община Кирково, но в самия край, почти на границата със Смолянска област и само на десетина километра от Златоград. Затова именно жителите на Златоград направиха всичко възможно тези разкопки да се случат със спонсори от града. Идеята е, тъй като църквата се намира буквално на 200 м от пътя Кърджали – Златоград тя да бъде възстановена и да бъде един паметник на християнството. Според данни на местното население в този район се е подвизавал в последните си години след заточението си последният търновски патриарх Евтимий. Но разкопките, които ние проведохме в край на май – началото на юни наистина дадоха уникални неща. Когато я разкрихме, се оказа, че е доста добре запазен, според нашите разбирания, храм от 13 – 14 век, 2,30 – 2,60 м височина, но което е много интересно този храм от 13 - `14 век е стъпил върху по-стар храм от 9 – 10 век – една много интересна като план, като архитектура базилика, която е била разрушена по-късно, за да бъде построена новата църква и ние успяхме да видим една много интересна страница от историята на християнството в този район. Така нашите проучвания показват, че до 14 – 15 век това е бил един абсолютно християнски район, имало е няколко епископии, голямата епископия Ахридис. В края на краищата това е историята. По тези места са живели най-напред траките, по-късно те са сменени от римляните, в 4-ти век става християнизацията, нормално, такава е историята, че след 17-ти век населението променя своя чист облик – идват турци, български турци в момента или българомохамедани, ние живеем много добре, в абсолютно пълен синхрон. Интересно е, че например, на Перперикон, говоря за базиликата от миналата година са открити от мюсюлмани, от турците, които живеят по тези места – това са моите работници и те самите се възхищават и удивляват се на това, което излиза от земята. Така, че всичко това е нормално и определя спецификата на този район, неговото многообразие, който определя характера на българските земи и по-специално на Родопите.
Чисто археологически картината е много интересна, но аз пак казвам, че в случая е особено важно разкриването и евентуалното възстановяване на такава църква. Ние не случайно говорихме с митрополит Николай да дойде по тези места, защото тези места определено имат нужда от посещението на един такъв висш духовник и много по-често трябва да бъдат посещавани, защото тук е границата между двете религии и не става дума за тяхното противопоставяне, а става дума за това хората да видят отношението на Българската православна църква към своето минало.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..