Напрежението в септемврийското село Варвара не стихва. Преди два дни 100 души излязоха на спонтанен протест. Близо половин час те пресичаха на групи пешеходните пътеки на пътя Пазарджик – Велинград и блокираха движението. За щастие, до инциденти не се стигна.
Протестиращите настояват за пълна ревизия в работата на община Септември и кмета Марин Рачев.
Създаден е Инициативен комитет „Да спасим Община Септември”, събира се и протестна подписка.
До гражданското недоволство се стигна след решение на Общинския съвет в Септември да се увеличи със седем пъти таксата за водопренос на минералната вода.
Това ще унищожи туризма във Варвара и ще погуби местния бизнес, категорични са протестиращите. Те настояват кметът на Септември Марин Рачев да спре администартивния рекет към селото.
Протестиращите искат специалисти от Агенцията Държавна финансова инспекция да проверят всички обществени поръчки в община Септември и как от общината са харчени парите по всички договори.
Протестните действия на жителите на Варвара ще продължат.
Идната неделя – 16 юли, те отново ще се съберат, за да продължат протестната подписка и да решават за следващите форми на гражданско недоволство. Една от тях - на мястото на неизградената детска площадка в селото ще бъде поставен изработен от картон бюст паметник на кмета на Септември Марин Рачев.
Припомням, миналата неделя протестиращите издигнаха плакати с надписи „Кмете, засрами се“ и „Ценко Чоков 2 септемврийски“.
На нарочна пресконференция днес кметът на община Септември Марин Рачев обяви, че според него протестите във Варвара не са заради повишаването на цената за пренос на минерална вода.
Тези така наречени протести за спасяването на общината са в следствие на нещо друго, много по - сериозно, следствие на скрити намерения на определени икономически субекти, които в момента стоят в дъното на тези протести.
Според Рачев, тези субекти искат да се възползват от това, чрез което ние искаме да оздравим общината.
Марин Рачев заподозря в подбудите за протестите несбъднати икономически и политически намерения.
В прикачените звукови файлове можете да чуете интервю с Николай Баташки, по професия адвокат, който е част от протестиращите и член на Инициативния комитет „Да спасим община Септември“, както и изявлението пред журналисти на кмета на Септември Марин Рачев.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..