Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захарий Стоянов премисля Левски през очите на времето

На 8 юни със знака на Издателска къща "Хермес" излезе книгата "Васил Левски (Дяконът)" от Захарий Стоянов– една непреходна книга за Апостола на свободата. 

Предговорът към новото издание е написан от философа и журналист Тони Николов. Той е озаглавен "Биографът Захарий и неговият Васил Левски" и завършва с надеждата, че книгата ще бъде преоткрита от едно ново читателско поколение, което ще проумее нейната историческа важност.

За прочита на историческата епоха през очите на Захарий Стоянов, за самия него като автор и за Васил Левски разговаряме Тони Николов.

Поканата на издателството да напише предговора е била голямо предизвикателство, признава той:

"Реших да я препрочета и дори си взех първото издание и трябва да ви кажа, че е много вълнуващо, когато човек разгръща тази пожълтяла книга, издадена в Румелия 1873-та – както виждате не в освободеното Княжество, а  в областта под опеката на султана, там където всъщност Захари Стоянов е обикалял и търсил последните живи свидетели и наистина това е книга, която не може да се напише наново.

Аз си дадох сметка, че без нея, както между другото написах и в предговора, имаме два образа, изваяни на Левски – единият, разбира се, е романтичният, невероятната балада от „Епопея на забравените” на Вазов, но всъщност на всички детайли, които знаем от биографията на Апостола ги дължим на Захари Стоянов, който вижда първите му братовчеди, първите му съратници, бай Иван Арабаджията от Царацово – всички тези хора, които са били редом и са му разказвали в първо лице. 

Та по тези дири, когато върви човек и с този невероятен език, който никога не пише думите в една и съща книжовна норма, да кажем, защото не е учил в новото българско училище, а се е учил така сам по себе си и си дадох сметка, че в някакъв смисъл това е ненаписаната автобиография на Захари Стоянов и тя е опит не просто да се напише биография на Левски, то е да се премисли през очите на всяко едно поколение.

Вие казахте, какви са тези препратки към съвременността –  изведнъж бележка под линия сложил големият Захари и казва „Да бе жив сега Апостола за нещо си, внезапно да стане и да види и в Търново, и що ще в неговото Отечество, дето той го мисли за свободно. Тези препратки ги има, тя е написана с една невероятна динамика. 

.... И вие виждате историята така както я пише, както я описва Захари. Тя е много автентична по свидетелствата – един човек сам, който тръгва, с някакви хартийки, с печати, със страшни печати, с тези клетви и с тази прокламация, писана от Ангел Кънчев, вероятно в която има и думи на Апостола, и изведнъж се случва нещо – един човек в продължение на пет години – от 1865 до 1870 г. , съвсем сам в България, обикаля село по село, градче по градче и върши своето дело. Това наистина е невероятно."

Цялото интервю с Тони Николов е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба „Живописни рисунки“ на Бояна Попова в ГХГ

С „ Живописни рисунки “ на  Бояна Попова  Градската художествена галерия  сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г.  Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...

публикувано на 15.01.25 в 08:05

Доц. Деян Статулов представя "Между два кадъра"

„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата  среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“.  Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..

публикувано на 14.01.25 в 06:31

Започва конкурсът за Наградата за поезия "Иван Николов"

Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията.  Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..

публикувано на 13.01.25 в 10:27

Преге - предаване за света на книгите, 11- 17 януари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение.  114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл Кейн. Смъртоносна игра...

публикувано на 13.01.25 в 09:52

"Дивата Африка" в Природонаучния музей-Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..

обновено на 13.01.25 в 08:34