Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захарий Стоянов премисля Левски през очите на времето

На 8 юни със знака на Издателска къща "Хермес" излезе книгата "Васил Левски (Дяконът)" от Захарий Стоянов– една непреходна книга за Апостола на свободата. 

Предговорът към новото издание е написан от философа и журналист Тони Николов. Той е озаглавен "Биографът Захарий и неговият Васил Левски" и завършва с надеждата, че книгата ще бъде преоткрита от едно ново читателско поколение, което ще проумее нейната историческа важност.

За прочита на историческата епоха през очите на Захарий Стоянов, за самия него като автор и за Васил Левски разговаряме Тони Николов.

Поканата на издателството да напише предговора е била голямо предизвикателство, признава той:

"Реших да я препрочета и дори си взех първото издание и трябва да ви кажа, че е много вълнуващо, когато човек разгръща тази пожълтяла книга, издадена в Румелия 1873-та – както виждате не в освободеното Княжество, а  в областта под опеката на султана, там където всъщност Захари Стоянов е обикалял и търсил последните живи свидетели и наистина това е книга, която не може да се напише наново.

Аз си дадох сметка, че без нея, както между другото написах и в предговора, имаме два образа, изваяни на Левски – единият, разбира се, е романтичният, невероятната балада от „Епопея на забравените” на Вазов, но всъщност на всички детайли, които знаем от биографията на Апостола ги дължим на Захари Стоянов, който вижда първите му братовчеди, първите му съратници, бай Иван Арабаджията от Царацово – всички тези хора, които са били редом и са му разказвали в първо лице. 

Та по тези дири, когато върви човек и с този невероятен език, който никога не пише думите в една и съща книжовна норма, да кажем, защото не е учил в новото българско училище, а се е учил така сам по себе си и си дадох сметка, че в някакъв смисъл това е ненаписаната автобиография на Захари Стоянов и тя е опит не просто да се напише биография на Левски, то е да се премисли през очите на всяко едно поколение.

Вие казахте, какви са тези препратки към съвременността –  изведнъж бележка под линия сложил големият Захари и казва „Да бе жив сега Апостола за нещо си, внезапно да стане и да види и в Търново, и що ще в неговото Отечество, дето той го мисли за свободно. Тези препратки ги има, тя е написана с една невероятна динамика. 

.... И вие виждате историята така както я пише, както я описва Захари. Тя е много автентична по свидетелствата – един човек сам, който тръгва, с някакви хартийки, с печати, със страшни печати, с тези клетви и с тази прокламация, писана от Ангел Кънчев, вероятно в която има и думи на Апостола, и изведнъж се случва нещо – един човек в продължение на пет години – от 1865 до 1870 г. , съвсем сам в България, обикаля село по село, градче по градче и върши своето дело. Това наистина е невероятно."

Цялото интервю с Тони Николов е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Танцовият спектакъл "Пианото" с премиера в ДК "Борис Христов"

module="Media" entry="Audio" title="С Мариана Крънчева разговаря Веселина Пеева" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/INFORMACIA/Tochno_dnes/11/TD_29,11,2024_PIANOTO_BALET_VESI.mp3" download="false" class="" tpl="index.html" ] Държавна опера Пловдив представя  премиерата на танцовия спектакъл в две части   „Пианото“..

публикувано на 29.11.24 в 11:28

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

публикувано на 29.11.24 в 11:11

Концерт на Красимира Стоянова и Светлин Русев в Пловдив

„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..

публикувано на 29.11.24 в 07:56

Коледна изложба " Художниците на Гранит"

Коледната изложба " Художниците на Гранит"!  представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва  живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..

публикувано на 29.11.24 в 05:50

Обновяват читалището в Кричим по проект за 5,6 млн. лв.

Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..

публикувано на 28.11.24 в 13:31