КНСБ прави кампания за повишаване на доходите от есента на миналата година и е нормално да се иска увеличение на доходите, защото има възходяща фаза на икономическия цикъл и се очаква обоснован ръст на потреблението.Това заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на КНСБ Любен Томев, той е директор на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката. Според него има реални предпоставки да бъдат увеличени доходите на работещите българи.
Работодателите са принудени да увеличават заплащането от миналата година и поради липса на квалифицирани кадри. Трябва да се подходи към едновременна и активна политика към доходите. Още повече искането ни за влизането в еврозоната е свързано с по-високи доходи на работещите, допълни синдикалният експерт.
По думите му от синдиката искат нова данъчна политика, която да извърши преразпределение на доходите.
Силните имуществени разлики трябва да бъдат туширани. Данъчната политика е един от инструментите за това. Ясна е съпротивата за т.н "данък богатство". Огромното неравенство създава вече социално напрежение и води до неефективност на самата икономика. При такива големи социални неравенства и икономиката не може да върви напред. Нашето предложение е да има необлагаем минумим до размера на минималната работна заплата. От минималната работна заплата до 10 минимални заплати да бъде облаган с 10% данък. Максималният осигурурителен доход, който да бъде равен на 10 минимални работни заплати да бъде обложен с 20% данък. Търсим по-справеливо данъчно разпределение, категоричен е Любен Томев.
Ще успее ли КНСБ в натиска към правителството с настояването политиката по доходите да стане приоритет на управляващите? Икономически подплатено ли е искането за ръст от 10 до 25 % на бюджетните заплати през 2018- та и за незабавно увеличение с минимум 100 лева на заплатите в частния скетор? Демагогия, популизъм или безотговорност е отхвърлянето години наред на темата за доходите в България от дневния ред на политиците? Достигнат ли е пределът?
Отговорът на тези въпроси може да чуете в прикачения звуков файл.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..