Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неравенството в доходите създава социално напрежение

Снимка: БГНЕС

КНСБ прави  кампания за повишаване на доходите от есента на миналата година и е нормално да се иска увеличение на доходите, защото има възходяща фаза на икономическия цикъл и се очаква  обоснован ръст на потреблението.Това  заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на КНСБ Любен Томев, той е директор на Института за социални и синдикални изследвания към синдиката. Според него има реални предпоставки да бъдат увеличени доходите на работещите българи.

Работодателите са принудени да увеличават заплащането от миналата година и поради липса на квалифицирани кадри. Трябва да се подходи към едновременна и активна политика към доходите. Още повече искането ни за влизането в еврозоната е свързано с по-високи доходи на работещите, допълни синдикалният експерт.

По думите му от синдиката искат нова данъчна политика, която да извърши преразпределение на доходите. 

Силните имуществени разлики трябва да бъдат туширани. Данъчната политика е един от инструментите за това. Ясна е съпротивата за т.н "данък богатство". Огромното неравенство създава вече  социално напрежение и води  до неефективност на самата икономика. При такива големи социални неравенства и икономиката не може да върви напред. Нашето предложение е да има необлагаем минумим до  размера на минималната работна заплата. От минималната работна заплата до 10 минимални заплати да бъде облаган с 10% данък. Максималният осигурурителен доход, който да бъде равен на 10 минимални работни заплати да бъде обложен с 20% данък. Търсим по-справеливо данъчно разпределение, категоричен е Любен Томев.

Ще успее ли КНСБ в натиска към правителството с настояването политиката по доходите да стане приоритет на управляващите? Икономически подплатено ли е искането за ръст от 10 до 25 % на бюджетните заплати през 2018- та и за незабавно увеличение с минимум 100 лева на заплатите в частния скетор? Демагогия, популизъм или безотговорност е отхвърлянето години наред на темата за доходите в България от дневния ред на политиците? Достигнат ли е пределът? 

Отговорът на тези въпроси може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

публикувано на 19.09.24 в 11:22
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад", коментар за ресора на новия ни..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04