Книга за българското Опълчение, се преиздаде 115 години след написването и през 1897 г. от полковник Стефан Кисов. Нарича се „Българското опълчение в Освободителната руско-турска война 1877- 1878“. Това е 12-та историческа книга, преиздадена от фондация „Балкански културен форум“ с председател Любозар Фратев и предговор от директора на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев. Днес те представиха изданието на пресконференция и Радио Пловдив е между първите, които притежават книгата.
Стефан Кисов изминава целия път на Българското опълчение по време на Руско-турската война , като води подробен дневник за случилото се преди 140г. Той е командир на рота в Трета опълченска дружина с военно звание прапоршчик, след това офицер от българската армия. Написаното от него е единствената летопис от опълченец. В него са описани събития от Освободителната война и най-вече основните места на бойните действия, в които се включват опълченските дружини – Стара Загора, Шипка и Шейново.
Основният принос на автора е истината за Българското опълчение, което първо е създадено в състав от шест дружини като помощен отряд – конвой към главнокомандващия с охранителни функции и логистика. Но още след първата битка мнението е променено и опълченците участват в най-кръвопролитните сражения.
Стефан Кисов описва пътя на българското опълчение от Кишинев, през Браила, Свищов, Търново, Стара Загора, Казанлък, Шипка, Шейново, Елена и Котел и води подробен дневник с описание на военното ежедневие, несгодите на войнишкия живот, сраженията и турските зверства. Тази страна на настоящата книга предопределя нейната изключителна документална стойност.
Кисов е роден е в Болград, Бесарабия в семейство на български преселници от Елена. Завършва Военно пехотно училище в Одеса, носител на няколко ордена за храброст. 115г. след издаването на книгата му, днес тя е “възкресена“ от забравата -преднамерена или не забрава, от издателя Любозар Фратев.
Историкът Стефан Шивачев определя тази книга като българско откровение и евангелие за времето на раждането на новата българска армия и държава по време на Освободителната война от 1877-1878г. и книга, която дава отговор на много спорни въпроси.
Репортажът на Галя Митева е в звуковия файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..