Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникално е как някои хора живеят в 18 век, а управляват в 21-и

Добавката е доминираща във всички европейски страни по един или друг начин, у нас добавката е много скромна

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БГНЕС

Слагаме точка на темата - добавка за стаж, прокламирана от работодатели като изживяла времето си, обявена за важна от синдикатите и с извинение за поднесената риторика от единия вицепремиер. 

Разговорът за доходите, кадрите и прослуженето време ще бъде с икономиста проф. Боян Дуранкев

Добавката за "прослужено време” остава, стана ясно след извънредната среща на синдикатите с премиера Бойко Борисов, а вицепремиерът Валери Симеонов се извини публично за изразеното лично мнение в полза на отпадането й. 

През последната седмица идеята получи широк обществен отзвук, като бяха изразени както мнения в нейна подкрепа, така и заплахи за протести от страна на синдикатите, ако тя се реализира. Темата на страната са доходите, липсващите кадри, увеличението на пенсиите, реформите в образованието, здравеопазването и други, заявиха от КНСБ. 

Проф. Боян Дуранкев:  Всички разходи на наемния труд са разходи на капиталиста и той се стреми да увеличи печалбата си, като намалява своите разходи, включително и за работната заплата. Това за първи път е забелязано от Адам Смит, след това от Маркс и от Кенс, така че  е естествено. При нас обаче капитализмът е малко по-варварски, по-див, по-балкански, но е хубаво, че се повдига темата, за да знаем какъв е капацитетът на  нашите  политици и патриоти.

Атаката е в три посоки. Първо – да се премахне МРЗ, второто – да се премахнат добавките и третото е твърдението на българския капитал, че заплатите в България са много високи, едва ли не, че всеки е напълнял, замогнал се и запътувал нанякъде.... Но да се върнем към реалността.

Всички знаят, че у нас заплатите са едни от най-ниските при нас  е 1,64 цента, докато в Германия – 10 долара и т.н. Второ: добавките за придобит професионален опит са по-малко на час от 1 американски цент – т.е. по-малко от 2 ст. на час. Сумата за придобит професионален опит е изключително малка като разход, а в света практиката е доминираща – само около 15 са държавите, в които тя не съществува и това са  слабо развитите страни. Представяте ли си, г-н Симеонов да отиде в болница и него да го оперира човек, който няма никакъв професионален опит и той да се упражнява върху г-н Симеонов. 

Естествено е, че това не е хубаво и ако човек има професионален опит, като се труди, това трябва да  се възнаграждава. Така че ние с предложението за премахване на тази изключително скромна малка добавка сме един анахронизъм.  Просто е удивително, как някои хора живеят още в 18 в., а претендират да управляват в 21 век. Това грубо брутално посегателство върху правата на трудещите се не се толерира в ЕС, на който сме страна-членка.

Добавката е доминираща във всички европейски страни по един или друг начин, у нас добавката е много скромна, но колкото човек повече трупа опит в определена професия, той става по-добър специалист и това трябва да се оценява. Въпреки че капиталът тълкува като „чудовищни разходи“ тези 2 ст., капиталистите – работодателите, биха желали колкото може повече да са печалбите, колкото може по-малки да са разходите. Ако разширим обаче дискусията за съотношението заплати – печалби, печалбите винаги са-повисоки от заплатите. Експлоатация има, т.н. модерно робство го е имало и ще го има.

Ако има силни синдикати, което не се толерира от работодателите, естествено е, че тези напъни на работодателите ще бъдат ограничавани.

Изчетох 150 стр. за КТБ, но в една страна, където корупцията е на първо място и можеш да събориш не само банка, но и всякакъв бизнес с натиск, не трябва да има очаквания, когато хората са едни и същи. Не се търси отговорност на тези, които са контролирали нещата. Не зная, какъв тип република имаме, но тя е едновременно и премиерска и прокурорска.  

Очаквам много дълъг процес и по един или друг начин в европейския съд или някъде другаде самият собственик на банката Цветан Василев да постигне успех на един следващ етап. Както обикновено България ще бъде осъдена, но в този случай сметката ще бъде много тлъста. 

Моделът КТБ е модел на начин как може да бъде източена една банка и как може да бъде съборена отвън в полза на едно известно успешно лице на големите олигарси в България. Много са тези, които са бъркали в кацата, от всички политически сили и това нещо трябва да бъде прикрито и мисле, че Прокуратурата ще го направи докрай.

 Повече чуйте от звуковия файл: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58