ПГ на "Обединени патриоти" внесе в парламента проект на Закон за защита при свръхзадълженост на физически лица.
Става дума за т.нар. частен фалит. С този закон се защитава интересът на обикновения човек, който има дългове. Идеята е този човек да не бъде тормозен заради задълженията си до края на живота си, каза в интервю за Радио Пловдив един от вносителите - Искрен Веселинов.
Законопроектът предвижда след изтичане на десетгодишната погасителна давност всички необезпечени задължения, които не са разсрочени или отсрочени от длъжника, да се погасяват. Това е поредната стъпка на обединени патриоти за премахване на фигурата на "вечния длъжник", обясни Искрен Веселинов.
По думите му само три страни, сред които и нашата, нямат такъв закон и с проекта ОП запълват тази празнота. В момента рискът пада само върху кредитополучателя. Възможно е да има и недобросъвестни длъжници, но пък даващите кредити също трябва да внимават. Идеята е този закон да защитава средния българин, подчерта депутатът. Патриотите не са водили преговори с ГЕРБ за подкрепа на законопроекта. В пленарна зала те се надяват предложенията им да бъдат гласувани и от другите парламентарни групи.
В коментар на внесения проект адвокат Десислава Филипова, която заедно с Мая Манолова, внесе подобен законопроект,
припомни, че редица българи пострадаха от пропуски и пробойни в законодателството ни, което позволи редица монополисти и фирми да злоупотребят с клиентите си.
Едно лице заживява като длъжник за цял живот, дори дългът му е наследствен. Трупат се лихви, разноски и хората влизат в капан, в който не могат да се измъкнат. ЧСИ драстично нарушават закона, за да правят свръхпечалби. Стигна се до крайност, обобщи ситуацията тя.
Ние лансирахме предложения, които да озаптят действията на ЧСИ и да дадат глътка на длъжниците. Искаме махалото да се върне балансирано в средата – на един длъжник не да му свалят 10 кожи, а да плати, каквото дължи, подчерта адвокатът.
В законодателствата на другите страни няма таван за размера на дълга, но има други изисквания към длъжника. За мен не е рационално да има таван. Даже и в Русия има такъв закон, само ние нямаме такъв, посочи Десислава Филипова
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..