Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На тепетата не се обръща никакво внимание

Марково  тепе не е снимано както останалите, дори от последните години около 40-те почти не са останали снимки. Това са снимки, на които съм разчитал на  албумите, които съм правил - "Пловдив завинаги" „Пловдивски алманах“, „Пловдивски справочник", като ги направихме по-големи. Това заяви Димитър Райчев, автор на фотографската изложба "Историята на Марково тепе"  в едноименния МОЛ. 

 Пейзажът, който може да се види е, едно тепе, което е съществувало около 70-80 млн години за 20 години става на павета и на бордюри и това е жалкото.  Тепетата, които се познават открай време в Пловдив, са седем. Неслучайно аз съм написал, че Марково тепе е третото. Джамбаз тепе на Понеделник пазара на турски като превод е Шестото тепе и седмото е Небет тепе на Трихълмието в последната му част.  Тук-там е имало някоя скала, но не са били толкова големи. 

Много трябва да съжаляваме, че Марково тепе сега не съществува. То е било много красиво и е било част от Бунарджика. То е по-малко, почти долепено до него и би било много ценно, ако съществуваше. За съжаление, тогавашните управници са решили, че не е някаква ценност и лека-полека са го направили на бордюри. . Не са осмислили средата са го разрушили окончателно около средата на 40-те години. Първият проект е за баня там е в началото на 50-те година. По-късно има друг проект за спортна зала, който също не е осъществен, след това дълъг период е нямало нищо, защото е трябвало да се гърми. Имало е проект за многофункционална зала. Много се гърмеше по него. Ако беше построено нещо обаче преди 1989 г. със сигурност то нямаше да бъде бутнато и там да бъде построено нещо друго. Но понеже мястото остана празно, затова остана идеята да се строи там. Имаше дори идея за небостъргач  там на арх. Матей Матеев.

 На пловдивските тепета за съжаление, не се обръща никакво внимание. Те са дълбоко, изключително запуснати още от средата на 80-те години. Аз много снимам, обикалям, имаше стари снимки с великолепни алпинеуми. Сега състоянието им е безобразно, стълбите са разрушени, не се поддържат. За това трябват много, страшно пари. Парковото пространство на Бунарджика е 350 дка, на Джендем тепе – 400 дка. Това е голяма пространство, то трябва да се запази и там да не се строи нищо, защото  е държавна собственост.

 Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00