Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви резултатите от отворените покани за проекти от втора и трета сесия, които са включени в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата през 2019-та година.
От втората сесия одобрените проекти са 7 от кандидатствали 20. От третата сесия одобрените проекти са 60 от кандидатствали 170 с общо финансиране за двете сесии 5 356 000 лева. Като количествена стойност най-много са проектите с образователен профил, проектите за работа с общности, проектите за децентрализация и културни събития по квартали и в региона.
Общо за трите сесии са одобрени 72 проекта, от които 13 са от чужбина, а 59 от България. Чуждестранните проекти са от Германия /два от които са с изцяло одобрени финансови параметри /, Франция, Италия, Израел, Белгия и Полша. Финанасирането за тях е 8 671 хиляди лева. А исканите суми при кандидатстването са били 59 308 940 лева.
Българските проекти са от цялата страна, като най-много са от Пловдив.
Одобрените проекти от втора и трета сесия ще бъдат основния скелет на ЕСК, те са и в четирите платформи на програмата, каза артистичният директор на фондацията Светлана Куюмджиева. Тя подчерта, че освен тях има одобрени и т.н. резервни проекти. Те са с възможност да бъдат включени в програмата след ново класиране.
Куюмджиева каза още, че някои от проектите, които не са получили одобрение, са с много качества, но не са класирани, защото не отговарят на целите и концепцията на ЕСК, за която печелившата кандидатура е капацитет на културната сцена, съдържание и участие.
Резултатите от сесиите е трябвало да бъдат обявени през февруари и март, но продължителните разговори и преговори за държавното им финансиране са наложили забавянето до днес.
Като важен и труден етап от развитието на проекта ЕСК определи момента с резултатите от сесиите Надя Гризо - член на журито по оценка на проектните предложения, която е работила като експерт по кандидатурите на 16 европейска градове за столици на културата. Едни са разочаровани, за други идва много работа, но всяка ЕСК трябва да намери своя път. Тя заяви, че е имало ЕСК, в които артистичният директор сам избира проектите, докато в Пловдив е имало отворени покани. Търсихме специфични проекти, които да са децентрализирани, да се излезе извън центъра, подчерта Гризо.
Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио.. Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка. Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..
Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“. Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..
Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон. Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..
Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..
Община Пловдив ще кандидатства с проектно предложение пред Национален фонд „Култура“ за предоставяне на средства на културни оператори за нови или вече утвърдени събития и фестивали през месеците от септември до март. По процедурата на фонд „Култура“ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, която е по Националния план за..