Орлин Горанов отбелязва своя 60-годишен юбилей на Античен театър с една от знаковите си роли – тази на Дон Кихот в мюзикъла от Бродуей „Човекът от Ла Манча” на 23 август от 20:30 часа.
Спектакълът, който покори и публиката в Зала 1 на НДК, е един от най-дълго играните в афиша на Опера Пловдив и сега той е с подновени авторски права специално за юбилея на „рицаря” на българската естрада и опера.
На сцената Орлин Горанов си партнира с комика Мариан Бачев (награда „Любимец 13” за ролята!) и с актьорите от Пловдивската драма Кръстю Кръстев и Елена Атанасова заедно с Хора, Оркестъра и Балета на Опера Пловдив.
Режисьорът Борис Панкин подготвя специална адаптация за откритата сцена на Античния театър, на която да разкаже невероятните приключения на Сервантес и неговия литературен герой Дон Кихот. Пламенните испански ритми са под диргентството на Константин Добройков.
Първата продукция на „Човекът от Ла Манча” от Дейл Васерман, Мич Лей и Джо Дариън е играна 2328 пъти, а после хитът е възобновяван още три пъти на Бродуей, което му носи 10 награди „Тони”, известни като театралните „Оскар”-и. Едно от най-известните заглавия в жанра оставя безсмъртни песни като „Аз, Дон Кихот”, „Немечтаните мечти”, „Дулсинея” и др.
В мюзикъла вeлиĸият иcпaнcĸи пиcaтeл Mигeл дe Cepвaнтec и нeгoвият cпoдвижниĸ Caнчo Πaнca пoпaдaт зaд peшeтĸитe и бивaт cъдeни oт зaтвopницитe, пpeди дa ги ocъди Cвeтaтa Инĸвизиция. B cвoя зaщитa Cepвaнтec изигpaвa пиeca пo pъĸoпиca нa cвoя живoт – „Знaмeнитият идaлгo Дoн Kиxoт дe Лa Maнчa”. Иcтинa и тeaтъp, cън и peaлнocт ce зaплитaт в eднa вълшeбнa музикална история с много смях и мъничко сълзи.
Орлин Горанов е единственият певец у нас, който е звезда както в популярната, така и в оперната музика. В ролята на Дон Кихот той съчетава блестящо и двата жанра.
Орлин Горанов е роден на 08.08.1957 г. в градец Берковица. Още съвсем малък започва своята кариера на певец от световноизвестния български детски хор „Бодра смяна“, а по-късно и в Ансамбъла на Строителни войски. Превзел естрадата, изпълнителят решава да продължава да се развива и се насочва към оперната музика. През 1990 година завършва Музикалната академия с оперно пеене, но още като студент той става солист на Пловдивската опера.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..