На 18 август се чества и празникът на светците Флор и Лавър. Те са известни каменоделци, спасили чрез молитвите си дете от ослепяване. Параклисът „Св. св Флор и Лавър“ над пазарджишкото село Дебращица е единственият с това име в целия Балкански полуостров. Той е построен на мястото на мъжки манастир, съществувал там преди турското нашествие. Турците разрушили манастира.
През 1905-а в Дебращица дошъл монах Елисей с няколко свои братя. Заедно с хора от селото те тръгнали след Елисей, който търсел в гората свещена икона. В местността Добра вода монахът показал стар дъб, където започнали да копаят и открили чудодейната икона на Светите Флор и Лавър. На мястото хората изградили малък параклис. Той обаче запустява заради забраната да се служи в него. Параклисът е възстановен през 1996 година и оттогава всяка година на 18 август се отбелязва празникът на двамата светци Флор и Лавър.
Богомолци от цялата страна прииждат от вчера в едноименния параклис, където имаше и вечерно богослужение. На храмовия празник хората преспиват в параклиса и околността му за изцеление от болести. Днес архимандрит Яков ще отслужи божествена света литургия. По традиция свещениците изнасят чудодейната икона на двамата светци, която се съхранява в църквата в село Дебращица. Иконата има белег от счупване, който минава през средата. Хората обаче вярват в чудодейната й сила. Легенда разказва, че дете върнало зрението си, а чудото станало, след като светите братя Флор и Лавър цяла нощ се молили на Господ за изцерението.
Отец Стефан Йорданов, свещеник в параклиса „Св. св Флор и Лавър“, разказва, че в него са се случвали много чудеса – деца, които имат проблеми с говора, проговарят, жени се сдобиват с деца. През миналата година параклисът е изцяло обновен, отбеляза отец Стефан.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..